За часів Януковича приватизація проводилася в збиток держбюджету, - експерт
Збитки держави від непрозорої адресної приватизації об'єктів енергетики в 2011-2013 рр. становили близько 2,3 млрд дол., вважає юрист з корпоративного права Олександр Щербань. На його думку, сумарна вартість проданих держпакетів акцій десяти енергокомпаній не могла бути нижчою за 3 млрд дол.
"З державної власності на користь наближених до Віктора Януковича українських і російських олігархів перейшли великі пакети акцій десяти енергокомпаній. При цьому, жодного разу не проводилося чесних аукціонів. Продаж організовувався за схемами конкурсів. Їх умови були виписані таким чином, що, по-перше, переможець був спочатку зрозумілий навіть людям з повною відсутністю провісних здібностей, а по-друге, щоб заздалегідь визначені переможці не особливо витратились, купуючи стратегічно важливі підприємства. Вважаю, що правоохоронні органи повинні ретельно розслідувати факти нанесення державі збитків в особливо великих розмірах у ході приватизації енергооб'єктів", - повідомив Щербань.
Експерт нагадав, що протягом 2011-2013 рр. були проведені приватизаційні конкурси з продажу державних пакетів акцій енергогенеруючих та енергорозподільчих компаній. Зокрема, належить Рінату Ахметову компанія "ДТЕК" стала власником 25% акцій "Дніпроенерго", 25% акцій "Київенерго", 40% акцій "Донецькобленерго", 45% акцій "Західенерго", 45% акцій "Крименерго", 50% акцій "Дніпрообленерго". Підконтрольне російському бізнесмену К. Григоришину "Луганське енергетичне об'єднання" заволоділо 50% акцій "Вінницяобленерго", афільована з російськими підприємцями А. Бабаковим і Є. Гінером VS Energy стала власником 45% акцій "Чернівціобленерго". А маловідома компанія "Енергетична Україна ТВ" купила 50% акцій "Закарпаттяобленерго". Крім того, 60,8% компанії "Донбасенерго" перейшли у власність "Енергоінвест-Холдингу", яку контролює Ігор Гуменюк, діловий партнер Ахметова.
"В держбюджет надійшло 5,706 млрд грн, що за тодішнім курсом гривні становить 713 млн дол. Це в 3 рази менше, ніж економічно обґрунтована ціна державних пакетів акцій енергокомпаній, розрахованих за дохідним методом оцінки. До збитків держбюджету в 2,3 млрд дол варто додати ще і втрати від дисконтування вартості грошей. Наша країна не настільки багата, щоб дозволити українським олігархам, а тим більше російським олігархам, покращувати свої позиції в рейтингу Forbes за рахунок добробуту українського народу. Керівництво держави зобов'язаний вжити всіх заходів для відшкодування збитків, завданих Україні в результаті адресної приватизації об'єктів енергетики", - заявив експерт.
На його думку, приклад з продажем 25% акцій "Закарпаттяобленерго" вказує на те, що в умовах відкритості і прозорості можна домогтися серйозних успіхів у приватизації навіть у нинішніх складних умовах.
"50% акцій "Закарпаттяобленерго" у 2012 році були продані за 17,5 млн дол. А 25% акцій цієї компанії 26 листопада поточного року були продані за 17 млн. дол. Як бачимо, навіть в умовах стрімкого падіння ВВП і війни на Донбасі можна організовувати успішні приватизаційні аукціони. Немає сумнівів у тому, що у 2011-2013 роках метою проведення приватизації було не наповнення держбюджету, а роздача стратегічно важливих об'єктів за викидними цінами у руки олігархів, наближених до режиму Януковича", - впевнений Олександр Щербань