Політики Королівства Нідерланди прислухалися до закликів Єврокомісії і збираються оголосити війну податковим ухильникам. В середу в парламенті країни почалися дебати про те, як їй позбутися статусу "податковій гавані". Через особливості місцевого законодавства Нідерланди зараз є частиною складної схеми ухиляння від податків, що отримала назву "подвійна ірландська з голландським сендвічем".
"Ми не повинні бути "податковою гаванню". Обидві правлячі партії втомилися від присутності в країні фіктивних компаній. Оскільки подібні структури псують імідж Нідерландів, ми не помилимося, якщо вони переїдуть в інші країни. Інакше країні доведеться чекати відповідних заходів, чого ми зовсім не хочемо", - заявив Ед Грут, член Лейбористської партії, яка разом з Народною партією за свободу і демократію прийшла до влади в Голландії в листопаді.
Невдоволення голландських політиків викликає "подвійна ірландська схема з голландським сендвічем", що одержала широке поширення в корпоративному світі і дозволяє компаніям цілком легально виводити з-під оподаткування трильйони доларів прибутку. "Суть схеми полягає в жонглюванні платежами за використання інтелектуальної власності. Спершу іноземна компанія передає цю власність афілійованій фірмі, зареєстрованій в Ірландії. Місцеве законодавство дозволяє цій фірмі платити податки в іншій країні, приміром, у якому-небудь офшорі. Потім ірландська компанія номер один передає ці права компанії, зареєстрованій в Голландії, а остання робить те ж саме щодо ірландської компанії номер два. Голландське законодавство дозволяє робити це абсолютно безкоштовно з податкової точки зору. При цьому ірландська компанія номер два (100-процентна "дочка" компанії номер один) вже є справжньою фірмою з офісом і повноцінним штатом співробітників. Фактично компанії перекладають власні кошти з однієї кишені в іншу, по дорозі очищаючи їх від податкового тягаря", - пояснив схему юрист компанії Art De Lex Віталій Кононов.
Згідно з даними голландського ЦБ, в 2010 році подібним чином через країну були проведені кошти на 10,2 трлн євро, для чого в Нідерландах було зареєстровано 14,3 тис. дочірніх компаній, більшість з яких існують тільки на папері. За деякими оцінками, в 2012 році обсяг проведених коштів наблизився до 13 трлн євро.
Згідно з даними голландського ЦБ, в 2010 році подібним чином через країну були проведені кошти на 10,2 трлн євро, для чого в Нідерландах було зарегистирировано 14,3 тис. дочірніх компаній, більшість з яких існують тільки на папері. За деякими оцінками, в 2012 році обсяг проведених коштів наблизився до 13 трлн євро.
Статус "податковій гавані" королівство придбало наприкінці 70-х років, коли з метою залучення транснаціональних корпорацій країна поміняла власне законодавство. Подібним структурам було дозволено використовувати Голландію як перевалочну базу для своїх фінансових потоків за порівняно невелику винагороду. Приміром, для компанії Yahoo! ця плата становить 1,35% від сукупної виручки. Провівши в 2009 році через Нідерланди кошти на суму понад 100 млн євро, Yahoo! заплатила місцевій владі близько 1,3 млн євро. Подібними схемами користуються не тільки представники технологічного сектора - в 2002-2010 роках фармацевтичний гігант Merck провів через Голландію понад 7 млрд євро.
У ініціативи щодо зміни податкового законодавства в Нідердандах є й супротивники. Їх основним аргументом є те, що присутність податкових ухильників, за оцінкою SEO Economic Research, щорічно приносить країні 1 млрд євро у вигляді податкових надходжень і працевлаштовує понад 3,5 тис. осіб. Більш того, голландські консалтингові компанії, що працюють у сфері оподаткування, мають високу репутацію у світі. "Нідерланди виграють з точки зору створення робочих місць і репутації місцевих податкових фахівців. Закордонні компанії самі приходять до нас, чому ми повинні відмовлятися? Ми не здійснюємо нічого нелегального або аморального", - упевнений податковий директор Merlyn Tax Solutions & Royalty Conduit Services Джос Петерс з Роттердама. Висока репутація таких фахівців підтверджується увагою інвесторів: найбільша з подібних фірм - Intertrust - нещодавно стала об'єктом поглинання з боку фонду Blackstone, який оцінив її в 833 млн дол.
Особливого завзяття європейської влади у боротьбі з податковими ухильниками експерти пояснюють жалюгідною ситуацією з державними фінансами багатьох країн ЄС. За оцінками Єврокомісії, через жадібність корпорацій Євросоюз втрачає щороку близько 1 трлн євро у вигляді податкових надходжень. Контроль над цими потоками був би здатний на корені вирішити проблему дефіциту бюджету багатьох європейських країн. Для порівняння: на другий квартал минулого року сукупний дефіцит бюджету всіх 27 країн, за даними Eurostat, становив усього 519,5 млрд євро.
Читайте також: Фінансовий регулятор Кайманових островів має намір зобов'язати компанії, зареєстровані в його юрисдикції, публікувати імена директорів