ua en ru

Влада Литви, "Газпром" і ЄК у Вільнюсі обговорили поділ власності литовської ГТС до кінця 2014 р

Представники уряду Литви, ВАТ "Газпром" і Європейської комісії - прем'єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс, міністр енергетики Литви Арвідас Секмокас, заступник голови правління ВАТ "Газпром" Олександр Медведєв і генеральний директор директорату Єврокомісії з питань енергетики Філіп Лоу - в ході зустрічі у Вільнюсі обговорили шляхи впровадження в життя урядового рішення з розділення власності литовської газотранспортної та розподільчої системи до кінця 2014 р.

Як повідомляє прес-служба ТОВ "Газпром експорт", "бесіда пройшла у конструктивній атмосфері, спрямованої на вирішення наявних питань". Досягнуто домовленість провести нову зустріч до кінця березня 2012 р.

Нагадаємо, Брюссель приступив до виконання положень так званого "третього енергопакету" Європейського союзу, який передбачає поділ магістральних і розподільних газових мереж. Так, наприкінці червня 2011 р. сейм (парламент) Литви затвердив закон, який відповідно до правил ЄС передбачає поділ підприємства Lietuvos dujos ("Литовський газ"), одним з акціонерів якого є "Газпром", після чого транспортна компанія відійде під контроль уряду.

Позицію Росії з цього питання 2010 р. сформулював прем'єр-міністр РФ Володимир Путін, назвавши намір Литви націоналізувати газопровід "розбоєм". Москва в цілому ставить під сумнів стратегію Третього пакета і шукає можливості по меншій мірі її пом'якшення. Що стосується Литви, то згідно ст.49 пакета, країни, які підходять під визначення "ізольовані", тобто не з'єднані з газотранспортною системою ЄС і залежні не менше ніж на 75% від одного постачальника газу, можуть не поспішати, поки не вирішать цю проблему .

Компанія Lietuvos dujos займається закупівлею, транспортуванням, розподілом і кінцевої продажем газу на території Литви. Основна частина акцій компанії розподілена між E.Оn Ruhrgas (38,9%), ВАТ "Газпром" (37,1%) і литовським Фондом державного майна (17,7%). 6,3% знаходиться у володінні у різних фізичних і юридичних осіб. Газпром став акціонером в 2004р., E.Оn Ruhrgas - в 2002р.

"Третій енергопакет" був затверджений 3 вересня 2009 р., а його застосування в країнах - членах Європейського союзу почалося 3 березня 2011 р. "Третій енергетичний пакет" - законодавча ініціатива Європейської комісії, що містить пропозиції з подолання труднощів, що виникли на європейському енергетичному ринку в процесі його лібералізації. Основні положення пакету увазі майново-правове роз'єднання вертикально інтегрованих енергетичних компаній і обмеження інвестицій з третіх країн. Мета документа - завершити побудову єдиного електроенергетичного і газового ринку ЄС. Пакет названий третім, тому що на справжній момент законодавче оформлення процесу інтеграції в енергетичному секторі Євросоюзу пройшло два етапи

Нагадаємо, уряд Естонії розглянув поправки до закону "Про природний газ". Вони припускають, що зі складу Eesti Gaas повинні бути виділені газотранспортні мережі, тобто основний актив компанії, яка займається імпортом газу в Естонію і його розподілом. Метою поправок є приведення закону "Про природний газ" у відповідність вимогам Євросоюзу.