ua en ru

Великобританія знизить граничну ставку прибуткового податку для тих, що заробляють більше 150 тис. фунтів на рік, на 5%

Міністр фінансів Великобританії Джордж Осборн у середу представив бюджет на 2012 р. Правляча коаліція підтвердила намір здійснювати жорсткі заходи економії і в той же час стимулювати підйом економіки. За останнє буде відповідати податкова реформа, яка, зокрема, передбачає зниження податкового навантаження як на незаможних, так і на багатіїв.

"Наш план зі скорочення дефіциту бюджету залишається, ми не маємо наміру відступати від курсу", - заявив Осборн. Уряд очікує, що цього року його позики складуть 126 млрд фунтів стерлінгів (на 1 млрд менше, ніж в листопадовому прогнозі). Прогноз зростання ВВП збільшено: з 0,7 до 0,8% цього року і з 1,8 до 2% у наступному. Правда, ложкою дьогтю стали дані за лютий: згідно із заявою Національного статистичного управління, дефіцит бюджету в минулому місяці збільшився практично вдвічі, до 15,2 млрд фунтів, з 8,9 млрд в попередньому році. Раніше агентства Fitch і Moody's пообіцяли позбавити країну вищого рейтингу ААА в наступні два роки, якщо уряд послабить заходи скорочення заборгованості.

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings 15 березня знизило прогноз по рейтингу Великобританії до "негативного" зі "стабільного", залишивши при цьому довгостроковий суверенний кредитний рейтинг країни на найвищому рівні ААА.

Для підтримки зростання економіки уряд проведе податкову реформу. Так, буде знижений податок з доходів корпорації: до 24% в цьому і до 22% в 2014 р. "Це залучить інвестиції і створить нові робочі місця в Британії", - сказав глава Мінфіну (безробіття в країні становить 8,4% - це 16-річний максимум). Крім того, буде знижено податкове навантаження для малозабезпечених: з 2012 р. підвищиться стеля неоподатковуваного річного доходу - з 8,1 тис. до 9,2 тис. фунтів (торкнеться 2 млн осіб). Також планується посилити заходи по боротьбі з ухильниками від податків, що має принести в казну 1 млрд фунтів за наступні п'ять років.

Однією з найбільш спірних стала міра щодо зниження з 50 до 45% граничної ставки прибуткового податку для тих, хто заробляє більше 150 тис. фунтів на рік. При цьому до виборах 2015 р. податок швидше за все буде знижений до докризового рівня в 40%. Примітно, що Великобританія йде проти тренда: у більшості розвинених країн податок на товстосумів хочуть підвищити. Зараз у Великобританії одна з найвищих граничних ставок прибуткового податку серед розвинених країн. Вона поступається тільки Ізраїлю (57%), Швеції (56,6%), Бельгії (53,7%), Данії (52,2%) і Нідерландам (52%). Нинішній щедрий жест, правда, оцінить тільки 1% британських платників податків. В опозиційної Лейбористської партії назвали турботу про багатих "неправильним пріоритетом". "Зниження податкового навантаження на багатих - символічний жест, який має сигналізувати заможним людям, що у Великобританії до них добре ставляться, що їх тут усіляко чекають. Репутація країни в цьому аспекті кілька похитнулася, коли вона була змушена підняти податок під час кризи, що спровокувало відтік багатіїв ", - сказала головний економіст Capital Economics Вікі Редвуд.

Незважаючи на зниження прибуткового податку, багатіям таки доведеться розщедритися, оскільки буде підвищений податок на дорогу житлову нерухомість. Зараз максимальна ставка гербового збору для угод купівлі-продажу житла складає 5% (для будинків вартістю понад 1 млн фунтів), але вона буде підвищена до 7% для будинків вартістю понад 2 млн фунтів. За даними Rightmove, в цьому році вперше в історії середня вартість елітної нерухомості в найдорожчих районах Лондона - Кенсінгтоні і Челсі - перевищила 2 млн фунтів. За підрахунками аналітиків, підвищення гербового збору принесе скарбниці до 400 млн фунтів.
Аналітики відзначають, що представлений бюджет не підніс сюрпризів: він фіскально нейтральний, не передбачає якихось масштабних змін і відповідає консервативному курсу. "Податкову реформу варто розглядати як політичний жест, який має заспокоїти всі сторони", - зазначила Редвуд. "Податкова реформа врахувала смаки обох партій, що входять в коаліцію, позиції якої останнім часом ослабли. Консерватори раді, що прибутковий податок на багатих буде знижений. При цьому буде підвищено гербовий збір, за що ратували ліберал-демократи", - сказав економіст Citi Майкл Саундерс.