Корпоративний спір акціонерів компанії Rusal продовжиться в суді. Співвласник алюмінієвого гіганта Віктор Вексельберг подав позов до лондонського арбітражу проти самої компанії, її голови Олега Дерипаски і підконтрольною йому En+, а також проти ще одного акціонера Rusal - трейдера Glencore. Бізнесмен намагається оскаржити багатомільярдний контракт на поставку алюмінію, який був укладений в обхід його права вето.
Група Sual Partners Віктора Вексельберга 4 квітня ініціювала в Лондоні арбітражний розгляд проти EN+, металотрейдера Glencore, UC Rusal і особисто Олега Дерипаски, розповіло джерело РБК daily, близьке до одного з акціонерів алюмінієвої компанії. Позов пов'язаний з суперечкою між акціонерами Rusal, що виникла в результаті неправомірного схвалення і укладення довгострокових контрактів на поставку первинного алюмінію та глинозему між компанією Олега Дерипаски і Glencore на загальну суму понад 47 млрд дол., пояснив співрозмовник РБК daily.
Конфлікт акціонерів, який давно назріває в Rusal, став очевидним, коли рада директорів компанії в листопаді 2011 року схвалила висновок довгострокового (на сім років) контракту з Glencore (володіє 8,75% акцій Rusal). Як розповіло РБК daily джерело, знайоме з деталями угоди, згідно з контрактом у 2012 році Rual повинен поставити Glencore 1,4 млн т алюмінію, тобто приблизно 30% від усього експорту компанії (приблизно відповідає обсягам, які Rusal відвантажив трейдеру в 2011 році). У наступні ж шість років Rusal повинен поставляти Glencore 50% свого експортного алюмінію.
Компанія Sual Partners (володіє 15,8% акцій Rusal) виступила проти контракту з Glencore і скористалася правом вето. За угодою акціонерів алюмінієвої компанії вето, накладене одним з акціонерів з того чи іншого питання, зобов'язує інших також голосувати "проти". Однак бенефіціар 47,4% акцій і гендиректор Rusal Олег Дерипаска це проігнорував, і контакт був укладений.
За словами джерела, в Sual Partners порахували, що контракти були укладені в результаті змови відповідачів і в порушення акціонерної угоди. SuaL Partners домагається зупинки дії контрактів, визнання їх недійсними, а також відшкодування збитків та сум неправомірного збагачення. Розгляд ініційовано за правилами LCIA (London Court of International Arbitration), відповідно до угоди акціонерів, додав співрозмовник РБК daily, тому розгляд спору буде проходить в Лондоні.
Інше джерело, близьке до акціонерів алюмінієвої компанії, заявило, що суперечка по суті стосується акціонерів, тому залучення компанії Rusal не має належних правових підстав. "Rusal діяла згідно з рішеннями своїх органів управління і дотримувалася юридичної угоди, стороною яких вона є", - заявив він.
У Rusal і EN+ відмовилися від офіційних коментарів. Представник Віктора Вексельберга Андрій Шторх не зміг підтвердити або спростувати інформацію про судовий розгляд, посилаючись на умови конфіденційності. Отримати коментарі Glencore вчора не вдалося.