Провідні технологічні компанії світу-Google, Apple, Facebook, Twitter, AOL, Microsoft, LinkedIn і Yahoo об'єдналися в коаліцію "Реформування системи державного стеження" і направили лист президенту США і конгресу з вимогою провести масштабні зміни в системі роботи державних спецслужб. Відкритий лист компаній розміщено на сайті групи.
У листі, зокрема, йдеться, що нинішня практика стеження за даними Інтернет-користувачів підриває свободу, якої вони так дорожать.
Компанії пропонують п'ять основних пунктів, які повинні бути покладені в основу програми реформування. В першу чергу, держава має бути обмежена в можливості збирати дані випадкових користувачів. А спостереження можуть зазнавати тільки суб'єкти, які підозрюються у скоєнні злочинів і дані яких необхідні в юридичних цілях.
Спецслужби повинні керуватися існуючим законодавством і бути готові звітувати про вжиті заходи спостереження перед незалежними наглядовими органами. Одним з головних принципів їх роботи повинна стати "прозорість", що передбачає право компаній публікувати дані про запити держави на надання користувальницьких даних. Втім, як вважає група, держава і сама має інформувати громадськість про подібні дії.
Коаліція компаній закликає держави поважати "вільний перебіг інформації", необхідне для здорового функціонування економіки у XXI столітті. І, нарешті, група вважає, що уряд США повинен співпрацювати зі своїми закордонними колегами в області законодавства і не допускати дій, які можуть призвести до конфлікту законів, які, в свою чергу, можуть загострити відносини між державами.
Спільну заяву компаній підписано керівниками і є відповідною реакцією технологічних компаній на скандал, пов'язаний зі шпигунством американських спецслужб, що вибухнула в червні ц.р., коли Едвард Сноуден, колишній системний адміністратор американської компанії Booz Allen Hamilton, що працює за контрактами з Центральним розвідувальним управлінням і Агентством національної безпеки США, повідомив пресі про тотальний контроль американських спецслужб за інтернетом і стільниковими мережами.
Apple, Microsoft, Yahoo, Google та Facebook - п'ять з восьми, які підписалися під спільним листом, компаній підтвердили, що вони погодилися з вимогою американської влади про надання даних користувачів, які мають відношення до питань національної безпеки, однак так і не розкрили інформацію про те, як багато запитів вони отримували у зв'язку з цим.