У ДКЦПФР вважають, що обирати наглядові ради шляхом кумулятивного голосування правильно.
У Держкомісії з цінних паперів і фондовому ринку вважають, що обирати наглядові ради шляхом кумулятивного голосування правильно, пише «Комерсант-Україна». Новий для України метод дозволяє захищати права міноритаріїв, і з листопада його застосовуватимуть всі публічні суспільства.
У розпорядженні опинилося пояснення ДКЦПФР про порядок обрання членів наглядових рад акціонерних товариств (АТ) шляхом кумулятивного голосування. Закон "Про акціонерні товариства" зобов'язує власників всіх публічних акціонерних товариств (ПАТ) обирати наглядову раду шляхом кумулятивного голосування, тоді як для приватних акціонерних суспільств передбачена можливість голосування за принципом пропорційного представництва. Всі АТ, до складу яких входить більше десяти акціонерів, повинні формувати наглядову раду.
Згідно з ч.9 ст.2 закону "Про акціонерні товариства", кумулятивним голосуванням є голосування, під час якого загальна кількість голосів акціонера множиться на кількість членів органу, що обирається, а акціонер має право віддати всі голоси за одного або розподілити їх між декількома кандидатами.
У документі, який комісія оприлюднить наступного тижня, вказується, що кожен акціонер має право включити свого представника до списку кандидатів наглядової ради. У разі розгляду питання про створення ради і обрання її складу власник може вносити необмежену кількість кандидатів. Голосувати акціонери будуть за допомогою бюлетенів.
Члени наглядової ради можуть вважатися обраними, при найбільшій кількості голосів. Але якщо за підсумками голосування їх буде менше затвердженого складу органу управління АТ або більше при рівності голосів декількох кандидатів, то наглядова рада не вважатиметься сформованою. Ґрунтуючись на ст.57 закону, в ДКЦПФР пояснюють, що. якщо повноваження одного з членів ради достроково припинені, то його заміщення проводитиметься шляхом переобрання всієї наглядової ради.
Вперше кумулятивне голосування застосував Всеукраїнський депозитарій цінних паперів - 10 вересня 2009 р.