У Японії радіація з АЕС "Фукусіма-1" проникла в грунтові води
Радіація з аварійної японській АЕС "Фукусіма-1" просочилася в грунтові води, повідомляє в п'ятницю, 1 квітня, агентство dpa з посиланням на компанію-оператора TEPCO. Масштаби зараження уточнюються. Спочатку TEPCO повідомила, що рівень радіації в грунтових водах під "Фукусіма-1" в 10 тисяч разів перевищує максимально допустимий. Однак згодом з'ясувалося, що компанія знову зробила невірний завмер. Уряд в Токіо у зв'язку з цим висловило "глибоке співчуття", передає Deutsche Welle.
Радіація з "Фукусіма" продовжує поширюватися за все більш великій території. Міністерство охорони здоров'я Японії повідомило, що радіоактивні речовини, вміст яких перевищує допустимий рівень, вперше виявлені в яловичині. Вміст радіоактивного цезію в обсязі 510 беккерелів при допустимому межі в 500 беккерелів виявлено в м'ясі, взятому на аналіз у селі, розташованому в 70 кілометрах від постраждалої АЕС.
У селі Іітате в 40 кілометрах від "Фукусіма" зараження грунту йодом-131 становить 25 мегабеккерелей, що у два з половиною рази перевищує допустиму межу. На думку експертів МАГАТЕ, це є приводом для евакуації жителів, однак уряд Японії поки як і раніше не готове розширювати зону відчуження навколо постраждалої АЕС. Поки що евакуації підлягали лише люди, що проживають у радіусі 20 кілометрів від АЕС, в радіусі до 30 кілометрів жителям рекомендовано не залишати своїх будинків.
Прем'єр-міністр Японії Наото Кан у суботу, 2 квітня, вперше відвідає регіон, що постраждав три тижні тому від землетрусу, цунамі і аварії на АЕС. За повідомленням інформаційного агентства Kyodo, прем'єр побуває в зруйнованому землетрусом місті Рікузентаката та префектурі Фукусіма, проте на саму постраждалу атомну електростанцію він не поїде.
На допомогу рятувальникам, які поки що безуспішно намагаються взяти під контроль ситуацію на "Фукусіма-1", США надішлють два найпотужніші насоса німецького виробництва. Насоси німецької фірми Putzmeister, зазвичай вживані в США для закачування цементу, будуть використовуватися для охолодження водою перегрівся атомних реакторів, повідомляє агентство DAPD.
Представник Puztmeister America в штаті Вісконсін Келлі Бліклего повідомила, що згодом насоси вагою 86 т кожен можуть бути знову переобладнані для укладення постраждалих реакторів в бетонні саркофаги. Цей метод вже застосовувався після атомної катастрофи в Чорнобилі в 1986 р.
Тим часом тисячі японських і американських солдатів 1 квітня почали великомасштабну операцію з пошуку жертв цунамі на північному узбережжі Японії. За повідомленням газети Yoniuri Shimbun, в операції задіяно 17 тисяч військовослужбовців обох країн, а також 120 літаків і 65 судів.
Нагадаємо, в результаті землетрусу і цунамі 11 березня загинули не менше 11 тис. 532 людини, ще 16 тис. 441, як і раніше числяться зниклими без вісті.