В тимчасовій спеціальній комісії (ТСК) Верховної Ради з напрацювання проекту змін до Конституції України пропонують у новій Конституції України скоротити строк повноважень чергового скликання Верховної Ради України з 5 до 3 років, а також передбачити розпуск Ради за результатами всеукраїнського референдуму.
В тимчасовій спеціальній комісії (ТСК) Верховної Ради з напрацювання проекту змін до Конституції України пропонують у новій Конституції України скоротити строк повноважень чергового скликання Верховної Ради України з 5 до 3 років, а також передбачити розпуск Ради за результатами всеукраїнського референдуму. Про це йдеться у зведеній таблиці поправок і пропозицій до Основного закону, яку підготувала ТСК і яка є у розпорядженні РБК-Україна.
Так, згідно з таблицею, поправка, яка подається як основна, пропонує у статті 77 Конституції підписати норму, згідно з якою чергові вибори до Верховної Ради України відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень ВР.
Також згідно з основною поправкою, позачергові вибори до Верховної Ради України проводяться в період 50 днів з дня опублікування указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України. Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Також існує декілька альтернативних поправок до статті 77 Конституції. Зокрема перша альтернативна поправка передбачає проведення чергових виборів до Верховної Ради в останню неділю жовтня четвертого року повноважень Ради.
Друга альтернативна поправка пропонує проводити чергові вибори до парламенту в першу неділю листопада третього року повноважень ВР.
Ще одна альтернативна поправка до статті 77 передбачає проведення чергових виборів до Ради в останню неділю березня п'ятого року повноважень ВР.
Крім того, пропонується декілька альтернативних варіантів проведення позачергових виборів до Ради. Зокрема одна з пропозицій передбачає закріплення в статті 77 норми, згідно з якою позачергові вибори до ВР проводяться в період 60 днів після опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради.
Інша альтернативна поправка до статті 77 пропонує проводити дострокові вибори до Верховної Ради за результатами всеукраїнського референдуму, якщо у ньому взяли участь понад 50% від загальної кількості виборців, а за рішення проголосувала більшість учасників референдуму; рішенням більшості від конституційного складу Верховної Ради України або за рішенням Президента України. У такому випадку дострокові вибори до ВР проводяться не пізніше 60 днів з дня ухвалення рішення про їх проведення, а дату проведення визначає Президент України.
Третій альтернативний варіант поправки до статті 77 пропонує внести у Конституцію, згідно з яким позачергові вибори до Верховної Ради України проводяться в період 60 днів з дня опублікування указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради.
Порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом. Рішення Центральної виборчої комісії України про підсумки виборів не підлягають оскарженню після складання присяги народним депутатом України перед Верховною Радою України.
Нагадаємо, згідно зі статтею 77 діючої Конституції, чергові вибори до Ради відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень Верховної Ради.