В Україні набув чинності закон № 5081-VI "Про екстрену медичну допомогу". Текст закону опублікований у виданні "Голос України".
Відповідно до закону, виклик екстреної медичної допомоги здійснюється безкоштовно, за єдиним телефонним номером 103 або 112. Відмова в можливості здійснення передачі і прийняття викликів забороняється і тягне за собою відповідальність.
Закон визначає, що центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, який і буде приймати виклики, є закладом охорони здоров'я, основним завданням якого є забезпечення організації та надання екстреної медичної допомоги на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Працівниками системи екстреної медичної допомоги є медичні працівники центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, станцій екстреної медичної допомоги, бригад екстреної медичної допомоги, відділень екстреної медичної допомоги, безпосередньо надають екстрену медичну допомогу, а також немедичні працівники центрів.
Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф є установою охорони здоров'я, основним завданням якого є забезпечення організації та надання екстреної медичної допомоги на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці відповідно до положень цього закону.
Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф забезпечує: прийняття викликів екстреної медичної допомоги; формування, обробки і передачі інформації про виклики екстреної медичної допомоги; координацію дій бригад екстреної медичної допомоги та закладів охорони здоров'я з надання екстреної медичної допомоги; взаємодія з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, установами, підприємствами, установами та організаціями; надання виїзної консультативної медичної допомоги; ведення статистичного обліку та звітності; розрахунок необхідної кількості та планування місцезнаходження пунктів постійного і тимчасового базування бригад екстреної медичної допомоги для своєчасного надання населенню екстреної медичної допомоги відповідно до положень цього закону , внесення на розгляд органу, уповноваженого управляти центром, відповідних пропозицій; залучення, у разі необхідності, додаткових медичних сил і технічних засобів до надання екстреної медичної допомоги при виникненні надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків.
Крім того, набуває чинності постанова Кабінету міністрів № 1119 від 21 листопада 2012 року, згідно з яким встановлюється норматив прибуття бригад швидкої медичної допомоги на місце події за зверненнями, які відносяться до категорії екстрених, становить 10 хв. в містах, в населених пунктах за межі міста 20 хв. з моменту надходження звернення до диспетчера оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
У постанові зазначається, що "зазначені нормативи з урахуванням метеорологічних умов, сезонних особливостей, епідеміологічної ситуації та стану доріг можуть бути перевищені, але не більше ніж на 10 хвилин".
Документ також передбачає поділ звернень за номерами 103 або 112 на термінові і нетермінові в залежності від стану пацієнта. Критерії, за якими звернення відносяться до категорії екстрених або неекстренних, описані в додатку до постанови.
Зокрема, до екстрених викликів відноситься: якщо пацієнт втратив свідомість, у нього судоми, раптові розлади дихання, раптовий біль в області серця, блювання кров'ю, гострий біль у животі, зовнішня кровотеча, ознаки гострих інфекційних захворювань, гострі психічні розлади, що загрожують життю і здоров'ю пацієнта або оточуючих. Також за екстреним викликом медики будуть виїжджати, якщо у пацієнта травма (поранення, перелом, вивих, опік, важкий забій, травми голови), ураження електричним струмом, блискавкою, тепловий удар, переохолодження, асфіксія (утоплення, потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи) , пошкодження при надзвичайних ситуаціях (ДТП, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо), отруєння, укус тварин, порушення нормального перебігу вагітності.