В Україні страховка від ризику дефолту і девальвації гривні подешевшала на 7,5%
В Україні страховка від дефолту, ризику девальвації національної валюти і ймовірність реструктуризації боргу подешевшала в понеділок відразу на 7,5%. Про це пише "Комерсант-Україна".
Котирування кредитно-дефолтних свопів України - вартість страховки від дефолту, ризику девальвації національної валюти і реструктуризації боргу - знизилися 18 листопада рекордними в нинішньому році темпами. Індикатор опустився відразу на 77 пунктів - до рівня 943 пункту.
Зміна значення CDS було викликано корекцією вартості українських єврооблігацій.
"Прибутковість паперів з погашенням в 2023 р. знизився до 9,5% річних, в 2017 р. - до 10,5%, короткострокових єврооблігацій - до 12%". У вересні-жовтні прибутковість короткострокових боргових паперів сягала 14% річних, довгострокові - 10%", - розповів фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.
Таке зниження вартості страховки від дефолту було самим стрімким в 2013 р. 15-16 жовтня, коли був відвернений дефолт США завдяки досягненню домовленості про підвищення ліміту держборгу, українські CDS сумарно за два дні опустилися на 85,8 пункту. Турбулентним був ринок і в середині червня: за 20-24 червня індикатор CDS підскочив на 172 пункту, втративши за наступні два дні 88,6 пункту. Тоді різкі стрибки прибутковості єврооблігацій країн були викликані заявою глави Федеральної резервної системи (ФРС) Бена Бернанке про прийдешнє скорочення QE3.
Причиною нинішнього зниження котирувань також стала заява представників ФРС про те, що американська економіка поки недостатньо сильна, і кількісне пом'якшення (QE) може продовжитися в колишньому обсязі". Інвестори розраховують на підтвердження цього у виступах голови ФРС Бена Бернанке і його колег вже на цьому тижні, а також чекають свіжих макроекономічних даних, які повинні підтвердити, що економіка США відновлюється повільно і нерівномірно.
"Я не вважаю, що програма кількісного пом'якшення (QE3) повинна тривати вічно. Але Федрезерв орієнтується на ознаки оздоровлення та зростання американської економіки",- заявила віце-президент ФРС Джанет Йеллен на слуханнях в сенаті США. Очікується, що саме вона стане главою ФРС після того, як Бен Бернанке покине свій пост 31 січня 2014 р.
Це в понеділок позначилося на сприйнятті інвесторами ризиків у країнах, що розвиваються.
"Знизилися значення CDS не тільки України, але і більшості ринків",- говорить провідний економіст блоку "Фінансові ринки" Credit Agricole Банку Олександр Печерицин. Наприклад, CDS Туреччини опустилися з 195,9 пункту до 189,2 пункту. За даними Bloomberg, CDS ПАР знизилися на 9,6 пункту, Мексики - на 6,1 пункту, Бразилії - на 5,4 пункту, Угорщини - на 5,3 пункту. У той час як CDS Японії, Франції та Німеччині виросли менш ніж на 1 пункт.
Крім того, трейдери могли закласти в котирування євробондів України реакцію на заяву канцлера ФРН Ангели Меркель про те, що ЄС готовий допомогти Україні впоратися з економічним тиском Росії, надавши можливість додатково продавати товари, які Україна не зможе експортувати в РФ.
Аналітики очікують, що найближчим часом, принаймні до саміту Східного партнерства у Вільнюсі, котирування українських цінних паперів можуть значно коливатися ще не раз.
"Інвестори будуть реагувати на будь-яку заяву європейських або російських чиновників, яке стосуватиметься України", - вважає Фурса. Проте істотних змін, швидше за все, не буде.
"Всі ризики, які несе в собі непідписання асоціацію України з ЄС, а також ризики відображені в рейтингах Fitch, Moody's і S&P",- зазначає Печерицин.
Після того, як 21 вересня Moody's першим серед великої трійки агентств знизило суверенний рейтинг України до Саа1, значення CDS 23 вересня зросла відразу на 110 пунктів - рекордна погіршення в цьому році. Більше того, коли 1 листопада свої оцінки переглянуло S&P знизило рейтинг країни з В до В-, значення CDS після цього знизилася на 18 пунктів. Аналогічне рішення Fitch 8 листопада викликало зростання значення CDS на 13 пунктів. В результаті зараз страховка від дефолту стоїть трохи вище (+12 пунктів), ніж до масового зниження агентствами суверенних рейтингів України.