В Україні найдорожчі іпотечні кредити по відношенню до доходів домогосподарств. Про це заявляють аналітики "Ерсте Банку".
"У порівнянні з іншими країнами світу, Україна одна з країн, у якої найвища вартість іпотечних кредитів по відношенню до доходів домогосподарств. Практична недоступність кредитів викликана як високими ставками по кредитах, так і високими цінами квартир. Але не дивлячись на високу вартість житла, прибутковість оренди в центрі міст України є найвищою в Європі. За відсотками іпотеки від середньомісячних доходів, Київ поступається лише Москві. Середньомісячний дохід киянина після оподаткування - один з найнижчих в Європі", - відзначає аналітик Іван Улітко.
У зв'язку з погіршення перспектив економічного розвитку в усьому світі, прибутковість ринку комерційної нерухомості в Києві залишається високою в порівнянні з іншими європейськими столицями. Прибутковість досягає 11-12,5% для будівель, нещодавно виставлених на продаж. Таким чином на кінець 2011 р. в Києві було близько 1,27 млн кв. м офісної площі, виставленої на продаж. Винятком є урядові будівлі та офіси, побудовані під власні потреби забудовників. Тим не менш, ринок офісної нерухомості в Києві залишається структурно недонасищенним пропозицією в порівнянні з ринками інших столиць Центральної і Східної Європи. Це справедливо як з точки зору загального обсягу офісних площ, так і з позиції різноманітності форматів та якості офісної власності. Офісні та нежитлові приміщення мають однакову динаміку цін. Так динаміка цін на офіси визначалися швидким ростом до кінця 2008 р., і подальшим повільним зниженням в 2 рази станом на квітень 2012 р.
"Виходячи з означених тенденцій та попередніх висновків ми вважаємо, що ціни на квартири продовжать поступово знижуватися. Відбудеться це через повільне зростання доходів населення в майбутньому, високих кредитних ставок, а також скорочення кількості населення", - прогнозує аналітик "Ерсте Банку".
Реальні доходи населення в наступні кілька років будуть рости на 2-3% в рік, що можна порівняти з середнім ростом 12,4% в період з 2001 р. по 2011 р., зазначає аналітик. Низьке зростання доходів населення в майбутньому буде пов'язане з тим, що українська економіка вичерпала запас перерозподілу доходів економіки на користь внутрішнього споживання. У 2004 р. споживання (і, відповідно, доходи) домогосподарств склали 45% ВВП, тоді як в 4 кварталі 2011 р. даний показник досяг 75%, що стало найвищим показником в Європі. Додатковим фактором, який може посприяти зниженню цін на нерухомість є можлива зміну курсу гривні в результаті боргової кризи в країнах ЄС, а також скорочення економічного зростання країн. Вартість іпотечних кредитів буде залишатися дуже низькою через низький рівень ліквідності банків, що в свою чергу викликано фіксованим курсом гривні до долара США. Зниженню ставок за кредитами міг би посприяти більш гнучкий курс гривні, зазначає аналітик, проте перехід на нього може стати болючим для банків і спровокує значні процентні ставки, як мінімум протягом перехідного періоду.
Зазначимо, раніше начальник відділу відносин із забудовниками та агентствами нерухомості ПАТ "Укрсоцбанк" Богдан Гапонюк заявляв, що банк не має можливості видавати іпотечні кредити під 16%.