В Україні кожен рік буде дефіцит життєво важливих товарів, якщо не змінити підходи до регулювання ринку. Таку думку висловив президент Торгово-промислового союзу Україна (ТПСУ) Андрій Близнюк.
«Існуюче цінове регулювання продовольчого ринку неефективне, шкідливе для учасників і найближчим часом призведе до цілковитої деградації ринку, посиливши дефіцит продовольчих товарів. Ми пропонуємо уряду терміново змінити підходи до регулювання ринку шляхом скасування цінового регулювання (ціни вище базарних і світових не виростуть) і ефективного використання інтервенційного фонду для закупівель товару у виробників в момент виробництва й інтервенцій у момент зростання цін на внутрішньому ринку. Тільки в цьому випадку Україні вдасться уникнути продовольчих і цінових криз і стати серйозним гравцем на світовому продовольчому ринку», - вважає А.Близнюк.
Він зазначив, що, крім сезонних підвищень цін на овочі, цукор, сьогодні помітний процес, який не має нічого спільного зі здоровим глуздом на всіх етапах доставки товару від виробника сировини до споживача. «На етапі виробника сировини - неефективні механізми підтримки, при яких до реальних виробників доходять копійки або взагалі нічого не доходить, а недоступність кредитів робить виробництво багатьох видів сировини невигідним», - сказав президент ТПСУ.
За його словами, на етапі переробки жорстке цінове регулювання у вигляді узгодження цін у Держцінінспекції та ОДА ставить виробника (переробника) перед вибором - торгувати у збиток, або вивозити товар на експорт, тому що світові ціни на продовольство об'єктивно вищі від українських. «Однак проблеми, які існують в України з експорту сільськогосподарської продукції (від бюрократичної тяганини до квотування та експортних монополістів) чітко підводять виробника до скорочення своїх обсягів виробництва і переходу на виробництво товарів, які не регулюються, приносять прибуток, хоч і виснажують землю і українську економіку , наприклад, ріпак», - підкреслив А.Близнюк.
«У роздрібній торгівлі ситуація взагалі на межі абсурду, оскільки ціновий контроль здійснюється виключно у цивілізованій роздробі, що складає 25% ринку. Решта - ПП-шники і маленькі магазинчики, в яких і облік толком не ведеться, а якщо і є такий, то взяти з них нічого. Якщо контролюється лише 25% ринку, то це не робить ніякого впливу на ціни, зате є можливістю для широкої армії контролерів - від Держцінінспекції до прокуратури, податкової, СБУ зайнятися «контролем цін», тобто створити підприємцю проблеми і «стимулювати» його до їх вирішення», - упевнений А.Близнюк.
У цей же час виробники, які мають дефіцитний, через цінових обмежень і, відповідно, невигідності продажу в цивілізованому контрольованому роздрібі, продукт, продають його через підконтрольних ПП-шників на базарах, де немає цінового контролю, і в кишеню можна покласти невраховану ніде готівку , підкреслив президент ТПСУ. «Ні один рейд з перевіркою цін починаючи з 1996 р. (введення цінового регулювання) жодного разу не приніс у результаті зниження цін», - нагадав А.Близнюк.
«Що ми отримаємо в підсумку такої політики? Виробникам все менш вигідно створювати продукт в Україну, а продавцям збільшувати якість цивілізованої (контрольованої) торгової послуги. Дефіцитні продукти стає можливим купити вільно лише на ринках за завищеними цінами. Ми імпортуємо сало, цибулю, картоплю, яблука. Україна убожіє і тоне в корупції. І все це робиться під благим закликом: «Зупинимо зростання цін!» А ціни все ростуть і ростуть, адже зростає дефіцит і тіньова торгівля», - резюмував президент ТПСУ.