У США рецесія почнеться навіть без настання дефолту
Міністерство фінансів США знайде кошти для того, щоб уникнути дефолту, навіть у тому випадку, якщо Конгрес не домовиться про підвищення ліміту державного боргу з поточного рівня в 16,7 трлн дол. Погана новина в тому, що Мінфін все одно не зможе запобігти рецесії, передає "Росія 24".
Економісти Goldman Sachs, IHS і BNP Paribas заявили, що очікують дій казначейства з істотної економії грошей платників податків, щоб здійснити виплати відсотків і основної суми боргу за борговими зобов'язаннями країни. При цьому іншим зобов'язанням, у тому числі заробітній платі державних службовців і платежах підрядникам з оборонних замовлень, загрожує скорочення. В результаті державні витрати можуть скоротитися на 175 млрд дол. тільки в листопаді, сказав Алек Філліпс з Goldman Sachs.
"Скорочення буде настільки величезним, що це приведе США назад до рецесії", - вважає колишній голова Goldman Sachs Asset Management Джим О'Ніл.
Глава Мінфіну Джейкоб Лью сказав, що відомство використовує "надзвичайні заходи" для того, щоб уникнути дефолту. За його словами, станом на 17 жовтня у казначейства буде тільки 30 млрд дол., тоді як витрати в наступні кілька днів можуть перевищити 60 млрд дол.
Зазвичай казначейство отримує близько 7 млрд дол. на добу у вигляді доходів і податків на заробітну плату, але ця сума може істотно відрізнятися день у день, свідчать дані Бюджетного управління Конгресу США.
"Ми вивчаємо всі можливості", - заявив учора Президент США Барак Обама на прес-конференції, відповідаючи на запитання про можливість визначення пріоритетів платежів.
Головний економіст IHS Наріман Бехравеш вважає, що ймовірність того, що США не будуть підвищувати ліміт запозичень до 17 жовтня, "дуже низька", ймовірно, менше 5%. "Фінансові наслідки були б жахливими, гірше, ніж те, що сталося у 2008 р. після краху Lehman Brothers", - зазначив він.
Протягом п'яти місяців після банкрутства Lehman Brothers фондовий ринок США втратив майже половину своєї вартості, і країна занурилася в найсильнішу рецесію від часів Великої депресії.
Головний економіст JPMorgan Майкл Феролі також вважає, що здатність уряду уникнути дефолту не означає того, що економіка країни уникне рецесії. "У першому випадку в нас був би спад і фінансова криза, - сказав він. - У другому випадку в нас була б рецесія".
Навіть якщо будуть здійснюватися виплати за боргом, уряду буде необхідно усунути дефіцит бюджету і збалансувати бюджет, оскільки займати більше не вийде. За останніми даними, дефіцит склав 642 млрд дол., або 4% ВВП, за рік, що закінчився 30 вересня.
За прогнозом економістів, опитаних Bloomberg, у 2014 р. економіка США виросте на 2,7%, а у 2015 р. темпи збільшаться до 3% порівняно з 1,6% цього року.
Часткове припинення роботи уряду може бути короткостроковою перешкодою. Згідно з результатами іншого опитування, темпи економічного зростання будуть знижуватися на 0,1 процентного пункту щотижня.
У Goldman Sachs зазначають, що затримка з підвищенням стелі держборгу є ще більшою загрозою.
Як повідомлялося, Президент США Барак Обама зажадав від палати представників прийняти бюджет на новий фінансовий рік і покінчити із ситуацією, у якій опинилася країна з 1 жовтня 2013 р. Виступаючи по телебаченню, глава Білого дому поклав на республіканців відповідальність за "шатдаун" і загрозу дефолту. Обама пообіцяв, що проведе переговори із представниками Республіканської партії на будь-яку тему, але зажадав підвищити стелю держборгу без будь-яких умов.
Якщо Конгрес не підніме межу держборгу, то США вперше за 225 років не зможуть виконати фінансових зобов'язань.