У разі скорочення обсягу транзиту газу з Російської Федерації, Україна може заморозити дві гілки своєї газотранспортної системи (ГТС). Про це під час 10-ї щорічної зустрічі "Ялтинська європейська стратегія" (YES) заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров, передає кореспондент РБК-Україна.
У разі скорочення обсягу транзиту газу з Російської Федерації, Україна може заморозити дві гілки своєї газотранспортної системи (ГТС). Про це під час 10-ї щорічної зустрічі "Ялтинська європейська стратегія" (YES) заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.
Фотогалерея: "Форум YES 2013 у Ялті"
Азаров закликав РФ як експортера природного газу і Євросоюз як споживача нарешті визначитися з обсягами газу, які будуть транспортуватися українською ГТС.
"Я ставлю запитання до Європейської комісії, коли є така можливість, чому Україна має нести всі колосальні витрати? Може, нам прийняти рішення і законсервувати дві гілки цього газопроводу? Залишити 50 млрд (куб. м)? Це цілком достатній обсяг прокачування. Давайте разом приймати рішення на перспективу. Якщо ця система не потрібна ані Європі, ані Росії, давайте також приймемо таке рішення", - зазначив Азаров.
Прем'єр додав, що Україна сама не має нести такі колосальні витрати з обслуговування ГТС.
При цьому, як уточнив Азаров, українська ГТС після модернізації зможе прокачувати 200 млрд куб. м газу на рік. Зараз же вона орієнтована приблизно на 150 млрд куб. м газу, однак "за останній рік наші обсяги прокачування впали майже вдвічі", і на даний час ГТС використовується, зі слів глави Кабміну, приблизно на 60% своєї потужності.
Україна буде й надалі скорочувати закупівлі газу в Росії, якщо чинний контракт не буде скасований, продовжив Азаров. "Ми із 41 млрд куб. м газу до 25 млрд куб. м газу скоротили поставки газу... Якщо контракт не буде скасований, ми й надалі будемо йти по скороченню закупівель", - сказав прем'єр.
Зазначимо, на даний момент відбувається збільшення транзиту російського газу через Україну. Про це вчора повідомив голова правління НАК "Нафтогаз" Євген Бакулін.
"Цьогоріч... відбувається збільшення транзиту через українську територію, і ми вели переговори з РФ і урядом щодо збільшення транзиту. Тому сьогодні ми бачимо результати, що відбувається збільшення. Я думаю, що найближчим часом ми проаналізуємо, що це: чи тимчасове явище або буде якась константа, і будемо вже робити висновки і озвучимо результати", - розповів Бакулін.
За даними "Укртрансгазу", загалом за 8 місяців 2013 р. через територію України до країн Західної Європи та СНД транспортовано 54,4 млрд кубометрів природного газу, що на 3,1 % менше, ніж за аналогічний період 2012 р.
Як повідомлялося раніше, Росія у 2013 р. має намір прокачати через територію України 68-70 млрд куб. м газу.
За підсумками 2012 р. Україна зменшила транзит газу до країн Західної Європи на 19,7% - до 81 млрд 183,14 млн куб. м.
Нагадаємо, загальна довжина газопроводів України становить 37,1 тис. км, зокрема магістральних газопроводів - 22,2 тис. км, газопроводів-відводів - 14,9 тис. км. Пропускна здатність ГТС на вході складає 288 млрд куб. м, на виході - 178,5 млрд куб. м, у тому числі до країн Європи - 142,5 млрд куб. м.
Кількість газорозподільних станцій становить 1449. Парк газоперекачувальних агрегатів налічує 702 одиниці загальною потужністю 5440 МВт. Вони розміщені на 71 компресорній станції, у складі яких знаходиться 108 компресорних цехів. Крім того , ПАТ "Укртрансгаз" має одну з найбільших у Європі мереж підземних сховищ газу (ПСГ), загальна активна місткість газосховищ становить 31 млрд куб. м. Обсяг транспортування газу у 2012 р. через Україну склав 134 млрд м куб.
Оціночна вартість української ГТС, згідно з деякими даними, становить 26-29 млрд дол.