ua en ru

У разі відміни квотування зернових Україні загрожує економічна криза, - експерти

Міжнародні корпорації та фінансові інституції розпочали активну кампанію, спрямовану на втручання в економічну безпеку України. Головне завдання цієї кампанії - відміна урядових квот на експорт зернових та встановлення експортного мита. Експерти запевняють, що якщо квоти під тиском міжнародних лобістів буде відмінено, то Україні загрожує неминуча економічна криза.
Президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Микола Маркевич упевнений, що запровадження мита є антинародним кроком, наслідком якого стане зменшення виробництва зернових в Україні. «Ми однозначно проти запровадження мита на експорт зерна. Хоча квоти це тимчасовий обмежувальний захід - зрозуміло: якщо виростимо більше, то не буде потреби у квотуванні. Воно має бути оскільки це певним чином гарантія продовольчої безпеки в країні. Уряд продумано використовує квотування. Що ж до мита, то це поганий крок. Воно погіршує виробництво продукції. Це антинародно, бо відіб'ється на селянинові. І на нас усіх, бо вирощуватимуть менше зерна», - запевнив М.Маркевич.
Разом з тим, голова Союзу учасників сільськогосподарських кооперативів України Іван Томич запевняє, що можливе запровадження експортного мита не дозволить розвиватися вітчизняним виробникам. «Мито - це системний удар по українському виробнику, який не дозволить нарощувати виробництво та займати нові позиції на ринках. Мито робить низькоконкурентною нашу продукцію на міжнародних ринках. Квоти застосовувати можна, якщо вони слугуватимуть утворенню певної продовольчої безпеки для держави, для внутрішньої стабільності. Це короткотермінова дія, яка дає можливість врахувати суспільні інтереси. А мито належить до негативних речей, які зараз можуть дуже зашкодити Україні, котра знову одержала шанс зайняти провідні позиції в світі з виробництва та постачання продовольства. До речі, запровадження мита може бути ініціативою наших «мудрих» фінансистів, щоб наповнювати бюджет. Але запровадження наразі мита замість квот - це все одно що нищити курку, яка несе золоті яйця», - наголошує І.Томич.
«Україна з початку маркетингового року експортувала більше ніж 5,5 млн тонн зернових. Цього достатньо для виконання торгівельних зобов'язань України. В разі введення експортного мита замість квот економічна безпека нашої держави опиниться під загрозою. Разом з тим, міжнародні корпорації намагаються диктувати українському уряду свої бізнес-інтереси», - повідомив виконавчий директор «Спілки виробників аграрної продукції» Василь Стоянчук.
Разом з тим, голова Асоціації «Нива Переяславщини» (Київська обл.) Мостіпан Олександр переконаний: «Можливе введення мита є порушенням всіх міжнародних правил. Тому я не бачу жодних підстав для застосування мита при експорті зернових».
Нагадаємо, що з метою стабілізації цін на сільськогосподарську продукцію, до 1 червня 2011 р. планувалося продовження квотування експорту зерна без збільшення об'ємів. Раніше уряд планував вводити квоти до кінця маркетингового року.
8 грудня 2010 р. Кабінет міністрів продовжив квотування експорту зернових до кінця березня 2011 р. Рішенням Кабміну була збільшена квота на експорт пшениці на 500 тис. тонн та кукурудзи на 1 млн тонн. Відзначимо, Кабмін на період до 31 грудня 2010 р. ввів квоти на експорт пшениці і суміші пшениці та жита (меслін) в обсязі 500 тис. тонн, кукурудзи - 2 млн тонн, ячменю - 200 тис. тонн.