Росспоживнагляд рекомендував роздрібним мережам вилучити з обороту продукцію найбільших виробників солі України та Білорусі, на яких припадає 56% російського ринку. Про це сьогодні, 13 січня, пише російський "Комерсант".
Місце українців і білорусів готові зайняти російські компанії, потужності яких зараз недозавантажені на 40%. Дев'ять років тому лише чуток про припинення поставок з України солі вистачило, щоб ціни на неї злетіли в десять разів.
За даними газети, управління Росспоживнагляду по Ленінградській області розіслало в середині грудня минулого року торговельним мережам лист із проханням надати інформацію про наявність на полицях солі з України (виробники "Артемсіль", "Слов'янська сіль") і з Білорусі ("Мозирсіль", "Белкалій")" з метою виключення з обігу зазначеної продукції". Тоді ж Росспоживнагляд у ході планових перевірок зовнішніх поставок виявив, що сіль цих підприємств не відповідає вимогам харчової продукції щодо вмісту різних домішок, йоду, а також органолептичним показникам.
У мережі Metro повідомили, що отримали такі ж листи у Тверській і Ростовській областях. "У наших магазинах була представлена продукція української "Артемсолі". Після звернень Росспоживнагляду товар знято із продажу", - зауважила представник рітейлера Оксана Токарева. На полицях "О'кей" із зазначених Росспоживнаглядом компаній була представлена продукція тільки "Артемсолі".
Член правління компанії Марина Каган каже, що в мережі знали про претензії до якості української солі і вивели її з асортименту ще у грудні 2014 року. "Вона була найдешевшою у своїй категорії", - зазначає вона. Виконувач обов'язків гендиректора "Артемсолі" Денис Фоменко вважає, що російське відомство діє в інтересах вітчизняних гравців. "Місцевий виробник не може по-іншому з нами конкурувати. Ми працюємо 130 років, і до недавнього часу питань не було. Ми готові представити всі необхідні документи про якість продукції і брати участь у будь-яких експертизах", - наголосив Фоменко.
Російський ринок солі на 59% складається з імпортної продукції, свідчать дані асоціації Руспродсоюза за перше півріччя 2014 року. Основними імпортерами є Україна ("Артемсіль" - 23,9% ринку, "Слов'янська сіль" - 2,3%) і Білорусь ("Мозирсіль" - 29,1%, "Белкалій" - 0,5%), тобто 56 % ринку. Вітчизняні гравці займають 41% ринку: 33,4% - "Руссоль", що належить власнику "Помідорпрома" Максиму Протасову, 7,6% - "Тиретський солерудник", бенефіціаром якої вважається син генпрокурора Росії Артем Чайка.
Як зазначає "Комерсант", час для вживання протекціоністських заходів на користь російських виробників солі обрано вдало. Політичні відносини між Росією і Україною загострені до краю, з Білоруссю вони також охололи наприкінці минулого року, після того як у російської влади з'явився цілий ряд претензій із приводу прихованого імпорту сусідньою республікою заборонених до ввезення до РФ продуктів із Євросоюзу.
Однак ще в листопаді 2014 р. російський Мінсільгосп фіксував нестачу солі в Росії через спад її поставок з України. "Показники забезпеченості Росії харчовою сіллю занижені. Це пов'язано з досить великою кількістю солі з України", - заявляв тоді заступник міністра сільського господарства Андрій Волков.
Нагадаємо, у 2006 році в Росії вибухнула справжня паніка, коли виникли всього лише чутки про припинення поставок солі з України.
Як повідомлялося, деякий ажіотаж на сіль спостерігався нещодавно, минулим літом, і в Україні, зокрема в Донецькій області. Втім, місцева влада запевняла, що підвищений попит необґрунтований.
За матерілами: "Комерсант"