В уряді розглядають варіант вливання в капітал Держзембанку на першому етапі 1,5 млрд грн, - експерт
В уряді розглядають варіант вливання в капітал Державного земельного банку (ГЗБ) на першому етапі 1,5 млрд грн, що зробить можливою видачу позик на 15 млрд грн. Про це в коментарях виданню "Дзеркало тижня. Україна" повідомив екс-керівник Міністерства фінансів Ігор Уманський, посилаючись на власні джерела в Мінфіні та Мінагрополітики,
Однак, на думку експерта, навряд чи НБУ піде на те, щоб покрити ймовірну ресурсну дельту в 13,5 млрд грн тільки рефінансуванням. "Тут слід брати до уваги обмеження по співвідношенню власного капіталу і залучених коштів. І навіть якщо центробанк встановить окремі нормативи для Держзембанка, він змушений буде рахуватися і відповідати за ймовірні інфляційні наслідки", - констатує фінансист.
В ефективність випуску "земельних" облігацій Уманський не вірить. На його думку, цей інструмент навряд чи зацікавить інвесторів, враховуючи передбачені обмеження на володіння землею і необхідність продажу у разі невиконання зобов'язань емітентом. Крім того, як додає старший фінансовий спеціаліст представництва Світового банку в Україні Анжела Пригожина, зокрема, західні інвестори орієнтуються не стільки на саме забезпечення по облігаціях, скільки на його здатність генерувати стабільні грошові потоки. "У випадку, скажімо, іпотечних облігацій західні інвестори купують не квартири, а пули кредитів з чіткими умовами і прибутковістю. Сама по собі земля, за якої немає якісного інвестпроекту, не дуже приваблива", - відзначає експерт.
На думку Уманського, теоретично забезпечити ГЗБ дешевим ресурсом могло б залучення до управління, а то і в його капітал міжнародних фінансових організацій - Світового банку, IFC, ЄБРР, які могли б надавати в перспективі дешеві позики для активних операцій установи. Однак проблема в тому, що МФО щодо Держзембанка налаштовані дуже скептично. Так, МВФ вустами свого постійного представника в Україні Макса Альєра публічно закликав український уряд утриматися від поспішних рішень про створення нових фінустанов, у тому числі таких, як Державний земельний банк.
Нагадаємо, в держбюджеті на поточний рік на створення ГЗБ вже передбачено 120 млн грн. Раніше перший заступник Міністра аграрної політики і продовольства України Микола Безуглий заявив, що ГЗБ почне роботу вже в 2012 р.