Стабільний курс гривні і високі ставки за депозитами в національній валюті стимулюють українців продавати долари. У найближчі місяці на валютному ринку пануватиме спокій, а обставини, що складаються, будуть не лише сприяти зниженню попиту на валюту з боку населення, але і дозволять Національному банку поповнити золотовалютні резерви, що буде і далі зміцнювати позиції гривні і знижувати девальваційний тиск на неї.
На думку аналітиків Незалежної асоціації банків України, ситуація на валютному ринку, як міжбанківському, так і готівковому, демонструє ознаки стабілізації в чому завдяки стабільності курсу гривні.
"Зниження попиту населення на іноземну валюту проявлялося в поступовому скороченні валютних депозитів: їх обсяг протягом місяця скоротився на 5,4 млн дол, а з початку року обсяг валютних депозитів фізосіб скоротився на 74,7 млн дол. Зниження привабливості валюти для населення пояснюється низьким рівнем процентних ставок по таких депозитах: у квітні середньомісячні депозитні ставки в іноземній валюті склали 6,29%, в національній валюті - 11,56%. Впливає на зниження попиту і достатня стабільність курсу. Враховуючи початок сезону відпусток, протягом найближчих двох місяців пропозиція іноземної валюти на готівковому ринку, ймовірно, буде зростати", - йдеться в повідомленні НАБУ про ситуацію на валютному ринку.
Спокійна ситуація на валютному ринку також призвела до того, що зараз Національний банк України практично не втручається в хід торгів валютою на міжбанківському ринку, а навпаки - поповнює свої золотовалютні резерви. За підсумками I кварталу поточного року їх обсяг збільшився на 0,7% до 24,7 млрд дол, а на початок травня склав 25,24 млрд дол. На думку експертів, стабільна ситуація на валютному ринку, а також продовження дії нормативу про обов'язкову продажу 50% валютної виручки експортерами дозволить Нацбанку в найближчі місяці поповнювати резерви за рахунок викупу надлишків валюти.
"Обов'язковий продаж частини валютної виручки забезпечить більш стабільний приплив іноземної валюти на міжбанківський валютний ринок", - відзначає головний економіст інвестиційної компанії Dragon Capital Олена Бєлан.
У той же час більшість експертів очікують зростання попиту на валюту з закінченням сезону відпусток і осінньої активізацією бізнес-діяльності.