Ліхтенштейн перетворюється на серйозного конкурента Швейцарії. З огляду на те що князівство надзвичайно швидко виконало нову директиву Євросоюзу щодо захисту інтересів інвесторів, сотні хедж-фондів та інших працюючих з ризиковим капіталом фінансових структур можуть незабаром перебратися зі Швейцарії в Ліхтенштейн, зазначено в дослідженні PricewaterhouseCoopers (PwC), яке є у розпорядженні Handelsblatt.
Доповідь було підготовлено на замовлення уряду та Асоціації банків Ліхтенштейну. Незважаючи на те що ні Швейцарія, ні Ліхтенштейн членами ЄС не є, однак керуючі приватним капіталом компанії в обох цих державах не зможуть здійснювати угоди з клієнтами з країн ЄС, якщо не стануть дотримуватися європейських правил. Як прогнозують експерти, директиву Євросоюзу Швейцарія зможе повністю втілити в життя лише в 2015 році. До тих пір багато фондів разом з сотнями мільярдів євро свого капіталу цілком можуть вже "емігрувати" в Ліхтенштейн. "Нова директива ЄС веде до сильних змін на ринку альтернативних інвестицій", - зазначила в бесіді з Handelsblatt представник уряду Ліхтенштейну з питань міжнародного фінансового майданчика Катя Гай.
У колишні часи Ліхтенштейн приваблював інвесторів, використовуючи свій імідж "податкового раю" і оплоту банківської таємниці, а на зусилля європейських політиків вдосконалити регулювання фінансового ринку поглядав несхвально. У доповіді PwC наголошується, що така позиція князівства завдала йому шкоди, а тому воно хоче переманити до себе максимальну кількість фондів зі Швейцарії.
Нова директива ЄС щодо керуючих альтернативними інвестфондами вступила в силу 21 липня 2011 року. Її мета - вдосконалення захисту інтересів інвесторів. Стосується ця директива діяльності хедж-фондів, фондів прямих приватних інвестицій, фондів нерухомості, сировинних та інших фондів. Починаючи з 2013 року всі фондові менеджери ЄС зобов'язані строго дотримуватись вимог цієї директиви.
Влада і банкіри Ліхтенштейну усвідомили, що отримали унікальний шанс. Вже 22 грудня минулого року, тобто всього через п'ять місяців після затвердження ЄС нової директиви, в Ліхтенштейні був готовий законопроект, який забезпечив би масовий приплив у країну капіталу. "На фондовому ринку виграє той, хто першим зможе запропонувати ринку інновацію", - відзначають аналітики PwC. Якщо Ліхтенштейну вдасться швидко презентувати ринку відповідні ліцензії та допуски, то незабаром значна частина фондових менеджерів перенесе свої штаб-квартири в це князівство. За прогнозами, переміститися зі Швейцарії в Ліхтенштейн можуть до 400 фондів і керуючих компаній з сумарним капіталом 870 млрд франків.
Основними конкурентами Ліхтенштейну в переманюванні хедж-фондів зараз є Мальта, Ірландія і Люксембург. Проте важливою перевагою князівства є те, що географічно воно розташоване до Швейцарії ближче всіх.