У Китаї розпочато кампанію по згуртуванню рядів правлячої Комуністичної партії (КПК). Її необхідність викликана серйозним конфліктом, який послідував за арештом і виведенням з політбюро Бо Сілая - колишнього секретаря міськкому найбільшого мегаполісу світу Чунцина, пише "Комерсант".
Вчора з'явилася в "Женьмінь жибао" (основний рупор правлячої КПК) передовиця про необхідність згуртувати ряди партії і захистити стабільність - вже другий програмний текст, присвячений справі 62-річного Бо Сілая. Вчорашня стаття закликала партійців "згуртуватися під керівництвом ЦК на чолі з товаришем Ху Цзіньтао" і захищати "стабільність і поступальний розвиток країни". А за день до цього "Женьмінь жибао" повідомила, що Бо, який ще недавно очолював найбільший мегаполіс світу - тридцятимільйонні Чунцин і вважався чи не найбільш популярним політиком в КНР, виведений зі складу ЦК і став фігурантом розслідування, яке проводить партійна комісія з перевірки дисципліни. За деякими даними, Бо зараз утримується під арештом на елітному партійному морському курорті Бейдайхе на північному сході КНР.
Бо Сілай був знятий з посади у березні - відразу після завершення сесії Всекитайських зборів народних представників. Однією з причин падіння Бо стала його неймовірна популярність - після призначення в Чунцин в 2007 році він почав активно боротися з корупцією (часто нехтуючи санкціями суду та іншими формальностями) і активно просував чунцинську модель розвитку, ключовими елементами якої стали націоналізм, держкапіталізм і заклики до соціальної справедливості.
Втім, як з'ясовується тепер, сам Бо Сілай і його найближче оточення були корумповані не менше, ніж ті "перевертні в партії", з якими він боровся. У середу державне інформагентство "Сіньхуа" підтвердило інформацію, яка циркулювала в західних ЗМІ останні два тижні. Разом з Бо були арештовані його дружина Гу Кайлан і слуга сім'ї Чжан Сяоцзюнь за підозрою у вбивстві 41-річного британця Ніла Хедвуда, знайденого мертвим у листопаді минулого року в номері одного з чунцинських готелів.
Ніл Хедвуд, який приїхав до Китаю разом з дружиною-китаянкою і займався консалтингом і посередницькими послугами, познайомився з Бо сила на початку 2000-х в місті Далянь, мером якого Бо тоді працював. Хедвуд допоміг висхідній зірці партії прилаштувати його сина Бо Гуагуа в елітну британську школу Harrow (Хедвуд був її випускником). Потім британець почав надавати родині Бо інші послуги. Як відзначає "Сіньхуа", у нього були спільні ділові інтереси з Гу Кайлан і Бо Гуагуа. За офіційною версією, Гу Кайлан посварилася з Хедвудом на грунті бізнесу і, запросивши його в Чунцин, організувала отруєння. Поліцейське розслідування прийшло до висновку, що британець помер від надмірного вживання алкоголю (хоча знайомі Хедвуда стверджували, що він майже не пив), а тіло швидко кремували. Лише 25 березня поточного року влада Великобританії звернулися до КНР з офіційним проханням провести додаткове розслідування і перевірити причетність Гу Кайлан до загадкової смерті Нілу Хедвуда.
Арешт Бо Сілая став одним з наймасштабніших конфліктів в китайській еліті за останні роки, з яким можуть зрівнятися тільки арешт партійного секретаря Шанхая Чень Лян'юй в 2006 році і арешт мера Пекіна Чень Сітуна в 1995 році. Особливе значення справі Бо Сілая додає те, що його падіння сталося всього за півроку до наміченого на осінь XVIII з'їзду партії, на якому буде обрано нове керівництво країни, куди повинен був увійти політик.
Втім, усунення Бо, судячи з усього, відбувалося за згодою головних внутрішньопартійних угруповань і було продуктом консенсусу всередині еліти - популярний політик поплатився за свою манеру інтригувати проти вищого керівництва і апелювати безпосередньо до народу в обхід вертикалі влади. Отруєння і корупція тут можуть бути ні при чому, зазначає видання.