В Ірані наркоторговця, який вижив у зашморгу, вилікують і повісять вдруге
Правозахисна організація Amnesty International закликає владу Ірану скасувати смертний вирок щодо засудженого, якому вдалося вижити після повішення, йдеться в повідомленні організації.
Раніше суд засудив 37-річного чоловіка, якого Іранське державне агентство новин називає Аліреза М., до вищої міри покарання за торгівлю наркотиками. Вирок був приведений у виконання минулого тижня у в'язниці Боджнурд на північному сході Ірану. Лікар констатував смерть засудженого через 12 хвилин після початку страти. Однак, коли наступного дня родичі прийшли до моргу, щоб забрати тіло, з'ясувалося, що чоловік ще дихає.
Незважаючи на неординарність випадку, іранські власті вирішили не скасовувати вирок за настільки серйозним звинуваченням. Дату повторної страти планують призначити після того, як стан здоров'я засудженого "буде придатним". Зараз Аліреза М. перебуває в лікарні. Медики оцінюють його стан як задовільний.
"Жахлива перспектива бути повішеним ще раз, після того як цій людині вже довелося пройти через це страшне випробування, тільки підкреслює всю жорстокість і нелюдяність смертної кари. Іранська влада має негайно скасувати страту Аліреза М. і взагалі оголосити мораторій на смертну кару", - заявив заступник директора Amnesty International по Близькому Сходу і Північній Африці Філіп Лютер.
За даними Amnesty International, за цей рік в Ірані страчено щонайменше 508 осіб. Більшість із засуджених до вищої міри покарання були звинувачені в торгівлі наркотиками.
Нагадаємо, раніше страта через повішення активно використовувалася й у країнах Європи, причому в Середньовіччя існував звичай, за яким злочинець, який був повішений, але залишився живий (наприклад, через обрив мотузки, на якій його вішали), мав бути помилуваний.
У липні 1826 р. у Петропавловській фортеці були повішені п'ять керівників виступу декабристів - Павло Пестель, Сергій Муравйов-Апостол, Кіндрат Рилєєв, Михайло Бестужєв-Рюмін і Петро Каховський. Мотузки перших трьох обірвалися, і засуджені звалилися всередину ешафота живими. Проте помилуваний ніхто не був, і незабаром всі троє були підвищені повторно, і того разу мотузки катів не підвели.
За легендою, перед повторною стратою Рилєєв вимовив: "Проклята земля, де не вміють ані скласти змову, ані судити, ані вішати!"
Нагадаємо також, що в січні 2013 р. влада Ірану представила автоматизоване знаряддя покарання, застосування якого відповідає нормам ісламського права. Йдеться про пристосування, що дозволяє відрубувати руки злочинцям, викритим у крадіжці. Можливості нового пристрою продемонстрували на одному із засуджених. Чоловікові, визнаному винним у скоєнні крадіжки та перелюбі, відсікли чотири пальці на одній руці.
Як повідомлялося напередодні, в Ірані родичі засудженого чоловіка підірвали гранату в ході його страти через повішення. У результаті було поранено щонайменше 20 осіб. Інцидент стався біля воріт в'язниці в місті Ілам на заході Ірану. Серед постраждалих були співробітники установи, поліцейські і глядачі, що прийшли на страту. Родичі сподівалися, що, кинувши гранату, вони зупинять страту. Однак цього не сталося.