Вчора ввечері Президент України Віктор Янукович зустрівся з польським, німецьким і італійським колегами - Броніславом Коморовським, Йоахімом Гауком і Джорджо Наполітано. Після двосторонньої зустрічі президенти Польщі та України утрималися від гучних заяв і продовжили пошук шляхів усунення "бар'єрів для підписання угоди про асоціацію" у чотиристоронньому форматі і саме в ході цих переговорів буде досягнута домовленість про подальшу долю Юлії Тимошенко.
Вчора ввечері Президент України Віктор Янукович зустрівся з польським, німецьким і італійським колегами - Броніславом Коморовським, Йоахімом Гауком і Джорджо Наполітано. Після двосторонньої зустрічі президенти Польщі та України утрималися від гучних заяв і продовжили пошук шляхів усунення "бар'єрів для підписання угоди про асоціацію" у чотиристоронньому форматі і саме в ході цих переговорів буде досягнута домовленість про подальшу долю Юлії Тимошенко, повідомляє "Комерсант-Україна".
"Головна тема, яку будуть обговорювати президенти,- європейська інтеграція України у світлі підготовки до підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС під час вільнюського саміту Східного партнерства у листопаді цього року",- повідомив керівник головного управління з питань міжнародних відносин адміністрації президента Андрій Гончарук.
За повідомленнями джерел, у Кракові президентам повинні були вибрати один з трьох варіантів вирішення питання Юлії Тимошенко. Зокрема, йшлося про пропозицію окремих чиновників ЄС відмовитися від вимоги звільнити екс-прем'єра, але цей варіант категорично не влаштовує ряд країн ЄС, зокрема Німеччини. Крім цього, розглядаються варіанти звільнити Тимошенко шляхом помилування, як того хочуть співголови місії Європарламенту Олександр Кваснєвський і Патрік Кокс, або ж відправити Юлію Тимошенко лікуватися до Німеччини. Останній варіант є компромісним - Тимошенко може залишитися в Німеччині до нових президентських виборів в надії на перемогу одного з лідерів опозиції, але в разі перемоги Віктора Януковича екс-прем'єр повернеться відбувати термін.
Слід зазначити, що вчора ввечері в міністерстві закордонних справ Німеччини підтвердили готовність Берліна прийняти Юлію Тимошенко на лікування.
"Наша пропозиція на адресу пані Тимошенко щодо лікування в Німеччині в силі. В даному випадку ми були б готові діяти в короткі терміни",- заявив на прес-конференції представник німецького Мзс Андреас Пешке. За його даними, міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле планує незабаром відвідати Україну з візитом.
У той же час в прес-службі польського президента нагадали, що питання Юлії Тимошенко залишається однією з вимог Євросоюзу для підписання УА. Броніслав Коморовський додав, що "розмова буде продовжена під час зустрічі з президентами Італії та Німеччини - Джорджо Наполітано і Йоахімом Гауком". У свою чергу Віктор Янукович висловив сподівання, що ці переговори будуть важливими і дієвими".
Зустрічі Віктора Януковича з Броніславом Коморовським в останні роки стали традиційними. До переговорів також неодноразово залучалися глави інших західноєвропейських держав. У тристоронній зустрічі, яка пройшла у польському місті Вісла в 2013 р., взяв участь президент Словаччини Іван Гашпарович, а напередодні саміту Україна-ЄС в 2011 р. в переговорах брав участь президент Німеччини Крістіан Вульф. Втім, знайти вирішення проблемних питань взаємин Києва і Брюсселя, зокрема щодо справи Юлії Тимошенко, сторонам раніше не вдавалося.
Усунення перешкод для підписання угоди про асоціацію (СА) стало ключовою темою переговорів і на цей раз.
"Президент Коморовський хотів би почути від президента Януковича, які він бачить можливості виконання Україною умов, поставлених ЄС",- заявив напередодні зустрічі глав держав міністр канцелярії президента Польщі Яромир Соколовський.
Двостороння зустріч Віктора Януковича і Броніслава Коморовського почалася приблизно о 17.00 за київським часом і тривала близько півтори години. За результатами переговорів глави держав підписали програму українсько-польського співробітництва на 2013-2015 рр. Термін дії останнього документа такого роду - дорожньої карти українсько-польського співробітництва - закінчився ще в 2012 р.
Про перспективи усунення всіх перешкод для підписання СА президенти вчора говорили стримано.
"Це була розмова, що стосується перспектив ліквідації останніх бар'єрів на шляху успіху саміту у Вільнюсі",- не вдаючись у подробиці, зазначив Коморовський за результатами зустрічі з українським колегою.
Після заяв для преси близько 21.00 президенти пішли на чотиристоронню зустріч з німецьким і італійським колегами.
21 жовтня Рада Євросоюзу на рівні глав МЗС має прийняти рішення про можливість підписання Угоди про асоціацію з Україною. Якщо до цього часу українська влада не виступить з ініціативою про звільнення екс-прем'єра Юлії Тимошенко, частина міністрів не підтримає підписання, запевнили високопосадовці в різних органах Євросоюзу. Як відомо, дане рішення має прийматися консенсусом. Наявність голосів "проти" означатиме, що Рада ЄС не дала згоди.
Зазначимо, що Віктор Янукович на саміті у Ялті заявив, що дуже зацікавлений у звільненні Тимошенко.
Київ сподівається підписати УА під час саміту "Східного партнерства" 28-29 листопада у Вільнюсі.