У Харкові сьогодні, 1 листопада 2013 року, за ініціативи громадського руху "Український вибір" розпочала роботу міжнародна конференція "Економічні і правові наслідки підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС для промисловості". Про це повідомляє прес-служба руху.
У конференції беруть участь лідер громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук; академік РАН, радник президента Російської Федерації Сергій Глазьєв, заступник директора Інституту народногосподарського прогнозування РАН Олександр Широв, начальник відділу міжнародного взаємодії Євразійської економічної комісії Антон Азаров, директор аналітичної роботи, член правління Євразійського банку розвитку Володимир Ясинський, а також фахівці та незалежні експерти в області права, економісти, політологи, громадські та культурні діячі, представники засобів масової інформації.
На думку лідера громадського руху "Український вибір" Віктора Медведчука, підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС спричинить за собою як економічні, так і політичні наслідки. Це загрожує втратою економічної незалежності і державного суверенітету.
"Україна може прийняти рішення, яке, як ми вже неодноразово заявляли, стане вирішальним. І дуже не хотілося б, щоб воно було фатальним за всі 22 роки незалежності нашої країни. Дискусії загострилися до межі, і як результат - спала істерія безальтернативності євроінтеграційного вибору", - заявив Медведчук.
Коментуючи прогнози провідних економістів, Медведчук зазначив: "Тиждень тому Міністерство економічного розвитку і торгівлі України визнало, що в разі підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС, за їх підрахунками, в перші три роки падіння ВВП прогнозується на рівні 0,11%. У наступні два роки це падіння не припиниться і складе 0,13%. Слід зазначити, що більш точний прогноз був опублікований ще в січні 2012 р. Інститутом економіки та прогнозування Національної академії наук України. Згідно з розрахунками вчених, падіння ВВП в перші три роки складе 1,28%, а ось в наступні п'ять років - ще 1,22 %. Тобто жоден з українських економістів і чиновників не бачить зростання економічного благополуччя в Україні в найближчі 8 років. Навпаки, наслідками підписання стануть зростання рівня безробіття, зростання цін, закриття українських промислових підприємств, і в цілому - різке погіршення життя пересічних громадян".
Крім того, лідер "Українського вибору" зазначив, що в разі підписання угоди з ЄС існує дві групи ризиків. Перша пов'язана з тим, що Україна буде виконувати норми і правила Євросоюзу без права брати участь у прийнятті рішень. Країни-учасниці МС введуть свої захисні заходи, і Україна опиниться в ізоляції. В результаті наша країна буде тільки ринком збуту.
"Ті, хто сьогодні популяризують асоціацію, розповідають людям, що після підписання угоди в нас середні зарплати і пенсії будуть, як у Європі. Проте навіть людям, далеким від економіки, відомо, що зарплати і пенсії залежать від продуктивності праці, а вона у нас в чотири рази менше, ніж в Євросоюзі. А в окремих галузях ця цифра досягає 8-12. Спочатку потрібно підготувати фахівців, виробництво, технології, обладнання, технічну базу, яка, за оцінками, у нас в сім разів нижче, ніж в ЄС. Середній показник ВВП на душу населення в Євросоюзі у вісім разів перевищує український. Рівень соціальної допомоги у Євросоюзі - 13200 євро, в Україні - 200 євро. Ви уявляєте рівень асиметрії економік, які хочуть в рамках зони вільної торгівлі діяти на рівних?", - зазначив Медведчук.
Друга група ризиків, на думку Медведчука, полягає в тому, що Україні необхідно модернізувати і стандартизувати нашу промисловість за правилами ЄС, тобто прийняти більше 20 тисяч європейських стандартів, вартість яких, за заявою прем'єр-міністра України, становить 164 млрд дол. на 10 років.
"Де уряд буде брати ці гроші? Можливо, опозиція знає? Це все ляже на плечі суб'єктів господарювання", - переконаний політик.
Медведчук заявив, що, підписавши угоду про асоціацію з ЄС, Україна втратить ті можливості, які отримала б в Митному союзі, і преференції від співпраці з ним.
"Точкові захисні заходи з боку МС за період з вересня 2012 року по вересень нинішнього року вже призвели до падіння товарообігу майже на 20%. Українські товари зможуть потрапляти на ринок МС, але всі пільги для українських виробників будуть скасовані. Україна не отримає компенсацію різниці ціни на газ, а мита на нафтопродукти не будуть скасовані", - сказав Медведчук.