Напередодні саміту Євросоюзу в Брюсселі глава Соціал-демократичної партії Німеччини (SPD) Зігмар Габріель закликав канцлера країни Ангелу Меркель до рішучих дій. В ефірі німецької радіостанції Deutschlandfunk Габріель звернувся до Меркель із закликом подолати опір опозиції (Вільна демократична партія Німеччини (FDP), що входить в коаліцію, категорично відкидає ідею введення податку на території тільки єврозони) і заявити про необхідність введення податку на фінансові транзакції. "Слід діяти. Оголошення про введення Францією податку на фінансові транзакції в односторонньому порядку свідчить про безпорадність німецьких політиків, які не можуть домовитися між собою", - сказав глава SPD.
Нагадаємо, в коаліційному уряді Німеччини назріла суперечка з питання введення податку на фінансові транзакції. Представники FDP висловили категоричну незгоду з позицією канцлера ФРН Меркель, яка після зустрічі з Президентом Франції Ніколя Саркозі 9 січня 2012 р. натякнула, що податок на фінансові транзакції може бути введений тільки в країнах єврозони у разі відсутності відповідної домовленості на рівні Євросоюзу.
Один з експертів FDP Франк Шеффлер висловив думку, що податок на фінансові транзакції не повинен розділити Європу - проти його введення виступають Великобританія і Швеція. Категорично відкинув ідею введення податку на фінансові транзакції тільки на рівні єврозони і міністр економіки Німеччини (і голова FDP) Філіпп Реслер. За його словами, подібний податок повинен вводитися тільки на рівні ЄС, інакше він негативно позначиться на конкурентоспроможності країн, що погодилися на його введення, і погано відіб'ється на фінансовому секторі Німеччини, який буде в односторонньому порядку переобтяжений. Реслер закликав Меркель повернутися до початкової лінії і дотримуватися позиції, згідно з якою податок на фінансові транзакції має бути введений на рівні ЄС.
Тим часом Президент Франції Саркозі вже оголосив про введення з серпня 2012 р. податку на фінансові операції. Його ставка складе 0,1%, сказав Президент. При цьому Саркозі висловив надію, що решта країн ЄС послідує прикладу Франції. Додаткових деталей про податок Саркозі не повідомив, проте, за даними джерела в Міністерстві фінансів Франції, податками обкладатимуться операції з акціями, але не з облігаціями.
Податок на фінансові транзакції повинен поповнити європейський бюджет і забезпечити "подушку безпеки" на випадок нової кризи.
Сьогодні в Брюсселі відкривається саміт країн ЄС, головними питаннями якого стануть проблема боргової кризи, а також проект нового союзу бюджетної стабільності. Новий союз буде заснований на бюджетно-податковій угоді, що припускає посилення контролю за витрачанням бюджетних коштів і обсягами держборгу. Передбачається ввести санкції проти країн, де дефіцит бюджету перевищуватиме 3%. Європейські лідери також торкнуться питання введення податку на фінансові транзакції на території ЄС.