У федеральних землях Німеччини посилюється локальна криза
У Німеччині з 16 федеральних земель лише 4 регіону змогли завершити минулий рік з профіцитом бюджету, що свідчить про посилення локальних криз. Про це повідомляє телеканал "Вести-24" з посиланням на німецьке видання Spiegel.
"Щасливчиками", як повідомляється, стали вільні держави Саксонія і Баварія, Бранденбург, а також Мекленбург-Передня Померанія. В той же час, усі інші регіони закрили рік дефіцитом земельного бюджету.
Найбільшим боржником на сьогодні можна вважати Північний Рейн-Вестфалію, чий дефіцит склав 2,9 млрд євро. Також в числі тих, хто "відзначилися" надмірними витратами, значаться Нижня Саксонія з дефіцитом в 2,5 млрд євро і федеральна земля Рейнланд-Пфальц, чий дефіцит оцінюється в 2 млрд євро. В цілому, якщо у 2010 р. сукупний дефіцит федеральних земель оцінювався в 21 млрд євро, то в бюджетах на минулий рік було закладено вже 23,7 млрд євро.
У перерахунку на самих німців дефіцит бюджету в різних землях варіюється. Залежно від кожної землі цифра змінюється, а в четвірці регіонів з профіцитом і зовсім становить позитивні значення. Однак якщо брати "середню температуру по лікарні", то її значення становить від 165 євро до 113 євро. Причому дефіцити в регіонах не перестають рости, погрожуючи прийняти загальнонаціональний масштаб.
У більшості федеральних земель влада намагається проводити жорсткі заходи економії виходу з локальних криз, однак високе боргове навантаження і відповідно витрати на її обслуговування не дозволяють швидко і ефективно виходити в "плюс". За прогнозами більшість земель зможуть повністю вирішити свої боргові проблеми не раніше 2020 р.
Проте на теренах Європи Німеччина, як єдина економіка, як і раніше, залишається найбільш стійкою і сильною. За підсумками 2011 р. німецький ВВП в реальному вираженні виріс на 3% у річному вирахуванні, показавши уповільнення на 0,7 процентного пункту в річному вирахуванні. У 2010 р. ВВП Німеччини в реальному вираженні додав 3,7%.
Однак експерти вважають, що уповільнення темпів зростання не буде довгим і вже навесні економічна активність почне набирати обертів. На думку аналітиків, вплив ефекту загасання, ймовірно, буде поступово знижуватися після зими і незабаром відновлення темпів зростання економічних показників почне проглядатися більш чітко.
Проте остання статистика зі споживчого ринку не свідчить про позитив. Роздрібні продажі в Німеччині за підсумками грудня знизилися на 1,4% у місячному вирахуванні, хоча більшість аналітиків чекали зростання майже на 1%. Між тим, сильний рівень внутрішнього попиту для Німеччини - ключовий чинник підтримки всього економічного зростання. У міру поширення боргової кризи в Європі експорт ризикує просідати, а значить, порятунку залишається шукати тільки усередині країни.