Шанси України на підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом без вирішення проблеми Юлії Тимошенко вкрай низькі.
Шанси України на підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом без вирішення проблеми Юлії Тимошенко вкрай низькі. Про це виданню "Комерсант-Україна" повідомили представники країн-членів ЄС, спростувавши таким чином заяви ряду українських ЗМІ. Зокрема, Німеччина не готова йти на поступки по даному питанню. Як стверджують джерела видання, на початку вересня Рада Євросоюзу вже обговорювала можливість пом'якшити вимоги до України, але більшість її учасників висловилися проти цієї ідеї.
21 жовтня Рада Євросоюзу на рівні глав МЗС повинен прийняти рішення про можливість підписання угоди про асоціацію (УА) з Україною. Якщо до цього часу українська влада не виступить з ініціативою про звільнення екс-прем'єра Юлії Тимошенко, частина міністрів не підтримає підписання, запевнили видання високопоставлені співрозмовники в різних органах Євросоюзу. Як відомо, дане рішення повинно прийматися консенсусом. Наявність голосів "проти" буде означати, що Рада ЄС не дала згоди.
"Українські ЗМІ чомусь пишуть, що після українсько-російської торгової війни Німеччина пом'якшила позицію, і Ангела Меркель більше не наполягає на звільненні Юлії Тимошенко. Це абсолютна неправда",- запевнив співрозмовник, інформований про думку Берліна. Глава комітету Європарламенту Елмар Брок, який вважається довіреною особою пані Меркель в ЄП, також заявив, що без вирішення проблеми Юлії Тимошенко "підписання, схоже, не буде".
"Європейський суд з прав людини підтвердив, що Юлія Тимошенко потрапила до в'язниці незаконно. При цьому вона - лідер політичної сили, що входить до родини Європейської народної партії, членами якої є Ангела Меркель і президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу. Варто очікувати, що угода буде підписана, якщо їх соратницю незаконно кинули за ґрати? Повірте, це було б складно,- пояснив пан Брок. - Ми розуміємо, наскільки важливо підписати УА в непростій ситуації, пов'язаної з впливом Росії, але українці повинні дати нам можливість для підписання!".
Примітно, що виконанням інших критеріїв підписання УА в Брюсселі цілком задоволені. "На початку року все виглядало погано, але в останні місяці Україна почала працювати. Ми стрімко наближаємося до того моменту, коли - як у відомому прислів'ї - склянка буде наполовину повна. Таке враження, що за всіма критеріями, за винятком справи Юлії Тимошенко, буде досягнутий відчутний прогрес",- розповів на умовах анонімності високопоставлений представник Європейської служби зовнішніх дій (ЄСЗД).
У ЄСЗД відзначають, що російсько-українське торговельне протистояння все ж вплинуло на позицію деяких країн-членів ЄС: "Це був дуже важливий дзвінок, що змусив прокинутися багатьох". Як з'ясував "Комерсант-Україна", на останньому засіданні Ради ЄС, яке відбулося 6-7 вересня у Вільнюсі, кілька східноєвропейських країн ініціювали обговорення питання про те, щоб піти на поступки Києву. "Вони запропонували врахувати геополітичну ситуацію і трохи пом'якшити вимоги до України. Обговорення завершилося провалом - приблизно дві третини голосів "проти"", - розповів один із співрозмовників, інформований про підсумки засідання.
За підписання УА без вирішення "проблеми Тимошенко" публічно виступають польські та литовські політики. "Навіть якщо до вільнюського саміту екс-прем'єр не буде звільнена, але інші критерії будуть виконані чи буде відзначатися істотний прогрес, у тому числі в частині реформи юридичної системи, то я б сказав, що підписання має відбутися",- заявив вчора на зустрічі з журналістами віце-президент ЄП Яцек Протасевич. Але навіть він визнає, що необхідний консенсус з цього питання поки не досягнуто. "Не всі країни-члени з цим згодні",- зазначив пан Протасевич.
Вчора стало відомо, що Європейський союз не буде підтримувати варіант лікування екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко за кордоном з можливим арештом при поверненні в Україну.
Київ сподівається підписати угоду під час саміту "Східного партнерства" у Вільнюсі 28-29 листопада.