У колишньому СРСР зросла підтримка демократичних ідей і ринкової економіки, - ЄБРР
Підтримка демократичних ідей і ринкової економіки в автократія колишнього СРСР зросла, тоді як у більш розвиненій, але наляканій фінансовою кризою Східній Європі знизилася, виявив у ході дослідження, результати якого опублікував Reuters, Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР).
"Дослідження показало, що ринки і демократія втратили підтримку у більш розвинених країнах перехідного типу, тому що вони випробували більш сильний економічний спад протягом останньої кризи, ніж в період попередньої рецесії на початку-середині 1990-х", - зазначає ЄБРР, керуючись підсумками опитування , в якому взяли участь близько 39 тис. осіб.
Як відзначають експерти ЄБРР, для порівняння, недавня криза пройшла більш м'яко в країнах СНД, ніж та, що пройшла за колапсом комуністичного режиму. У числі країн, де популярність демократії виросла, виявилися Туреччина, Монголія, Узбекистан, Албанія і Грузія. При цьому Вірменія виявила найбільшу зміну. Тим часом підтримка демократії сильно звузилася в Словаччині, Словенії та Угорщині.
Згідно з даними ЄБРР, ті, хто жив в умовах ринково орієнтованої та демократичної економіки, тепер з меншою ймовірністю воліли б до демократії і вільного ринку, ніж до інших систем - через глобальний економічний спад.
Банк розвитку, заснований після холодної війни, щоб допомогти країнам колишнього комуністичного блоку перейти на ринкову економіку, також відзначив зростання демократичних настроїв в менш розвинених країнах колишнього СРСР.
"Це особливо стосується постраждалих від кризи людей в СНД, що скаржаться на високий рівень корупції. Можливо, криза підірвала їхню довіру до систем з чільною роллю держави", - йдеться в звіті ЄБРР.
Відповідно до експертної думки, домашні господарства у Східній та Центральній Європі постраждали від фінансової кризи сильніше, ніж сім'ї в Західній Європі, через менш розвинені механізми соціальної підтримки.
"Проблема також у тому, що напередодні фінансової кризи в 2008 р. багато споживачів у Східній та Центральній Європі накопичили великі борги в іноземній валюті, через що сильно постраждали на тлі різкого знецінення місцевих валют", - вважають в ЄБРР.