ua en ru

У БЮТ стверджують, що "влада не має жодних економічних підстав для підвищення цін на газ для населення"

У БЮТ стверджують, що "влада не має жодних економічних підстав для підвищення цін на газ для населення". Про це сказано в аналітичному коментарі Блоку Юлії Тимошенко щодо підвищення цін на природний газ, оприлюдненому прес-службою БЮТ.

У коментарі підкреслюється, що на потреби населення традиційно спрямовувався дешевий газ власного українського видобутку.

"Україна щороку видобуває близько 21,2 млрд куб. м газу, на потреби населення витрачається 17,8 млрд куб. м, тобто вітчизняного газу для населення вистачає з надлишком", - сказано в коментарі.

Реальною причиною зростання цін на газ у БЮТ вважають зловживання нинішньої владної команди.

У коментарі БЮТ сказано, що "власник RosUkrEnergo Дмитро Фірташ володіє контрольними пакетами низки українських регіональних облгазів і через них контролює 75% продажів газу в Україні".

"Населення практично 100% сплачує рахунки облгазам, проте ці гроші лише частково доходять до держави, осідаючи по дорозі на офшорних рахунках Фірташа. Станом на 1 липня 2010 р. загальний борг облгазів перед державною за поставлений газ склав близько 10 млрд грн і продовжує стрімко збільшуватися. Зараз довірена особа Фірташа, міністр ПЕКу Юрій Бойко пропонує фінансово допомогти облгазам та "реструктуризувати" їхні борги на п'ять років, тобто до завершення терміну президентства Януковича.

Зрозуміло, що за реалізацію цього плану знову платитимуть громадяни. Давайте порівняємо додаткові річні надходження від підвищення цін на газ для населення - 4,7 млрд грн та загальний борг облгазів перед державою - 10 млрд грн. Очевидно, що якби Фірташ та облгази повернули борги державі, то всі жителі країни могли 2 роки не мати підвищення ціни на газ", - наголошується в аналітичному коментарі.

У БЮТ називають "хрестоматійним прикладом корупції команди Януковича аферу з рішенням Стокгольмського арбітражного суду".

"У цьому суді влада свідомо програла судовий позов на 12,1 млрд куб. м природного газу або 5,4 млрд дол. самій собі та своїм спонсорам - Фірташу та компанії RosUkrEnergo", - сказано в коментарі.

Компанія RosUkrEnergo була посередником та фінансовим гарантом перед "Газпромом" поставок до України природного газу із РФ. Вже до кінця 2008 р. цей "фінансовий гарант" мав борг перед ВАТ "Газпром" за отриманий газ у розмірі 49'562'094'000 рублів РФ або 1'686'933'080 дол., сказано в коментарі.

В цей час у газових сховищах України за RosUkrEnergo обліковувались, але не були оплачені російській стороні, 11 млрд куб. м газу, які по ціні закачування у відповідні періоди коштували 1,7 млрд дол. Враховуючи, що кошти за газ не були сплачені, "Газпром", як головний акціонер RosUkrEnergo, ухвалив рішення про передачу цих 11 млрд куб. м газу НАК "Нафтогаз" - а Україна натомість погасила борги RosUkrEnergo у розмірі 1,7 млрд дол.

"До речі, угодами між "Газпромом" та RosUkrEnergo була передбачена можливість перепродажу неоплаченого газу безпосередньо НАКу "Нафтогаз". Таке рішення дало можливість повністю врегулювати газову кризу в Україні та Європі", - сказано в коментарі БЮТ.

"Незважаючи на сильну і зрозумілу правову позицію України, команда Януковича свідомо і навмисне програла суд", - сказано в коментарі.

У ньому зазначається, що це коштуватиме державі 12,1 млрд куб. м газу, або 5,4 млрд дол., що складає 20% держбюджету України та дорівнює майже чверті її золотовалютних резервів.

Крім того, у БЮТ називають Харківські угоди про продовження терміну базування у Криму Чорноморського флоту РФ до 2042 року "торгівлею національними інтересами".

У БЮТ нагадують, що відповідно до угод, які підписала тодішній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко у січні 2009 р., вітчизняна промисловість до квітня 2010 р. була забезпечена імпортним природним газом за стабільною ціною 228 дол. за 1 тис. куб. м.

"Нині, зі "знижкою", яку нібито-то виторгував Янукович в обмін на Севастополь, ціна виросла до 249 дол. або на 8,5%", - сказано в аналітичному коментарі.

Нагадується і про те, що уряд Ю.Тимошенко забезпечив "антикризову підтримку підприємствам гірничо-металургійного та хімічного комплексу, гарантуючи пільгову граничну ціну на газ. Після приходу до влади Януковича цю підтримку було скасовано". Зокрема йдеться про те, що за дорученням Ю.Тимошенко, 29 січня 2009 р. Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) ухвалила постанову № 57, якою для підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексів було встановлено граничну ціну на газ у розмірі 1899,25 грн за 1 тис. куб. м. Рішенням НКРЕ № 1009 від 30 липня 2010 р. тариф цим підприємствам підвищено на 13,2% - до 2187,20 грн.

"Ціни на газ для громадян за Януковича зростають ще швидше, ніж для промисловості. Нагадаємо, що напередодні президентських виборів Янукович у своїй агітпродукції переконував, що буде не підвищувати, а у півтора рази знижувати ціни на газ для населення", - сказано в аналітичному коментарі БЮТ.

У БЮТ нагадують, що постановою НКРЕ від 13.07.2010 р. № 812 з 1 серпня 2010 р. збільшено ціну на газ для потреб населення на 50%, відповідно, тарифи на гарячу воду і тепло зростають на 25%. У Меморандумі, підписаному з Міжнародним валютним фондом (МВФ) для отримання нового кредиту, задекларовано плани влади збільшити ціну на газ для населення ще на 50% у квітні 2011 року. Відтак наступні підвищення відбуватимуться кожні півроку, "доки не буде досягнуто паритету з цінами імпорту" - тобто ціни на газ для населення вийдуть на рівень світових.

У коментарі нагадується, що у 2008-2009 рр. уряд Ю.Тимошенко отримав від МВФ в рамках кредиту "стенд-бай" 4,8 млрд дол. та, додатково, 1,96 млрд дол. дивідендів, що не підлягають поверненню. Уряд Миколи Азарова підписав з МВФ умови отримання кредиту у розмірі 15,15 млрд дол. строком на 29 місяців. "Для отримання цього, на сьогодні - завеликого для держави кредиту, нинішня влада погодилась на підвищення пенсійного віку для жінок та пільговиків, підвищення тарифів на газ для населення, промисловості та підприємств ЖКГ і на зменшення вдвічі допомоги селу, на замороження заробітних плат бюджетникам", - сказано в коментарі.

"Навіть у найскладніші часи світової фінансово-економічної кризи уряд Ю.Тимошенко не підвищував ціни на газ для населення та комунальні тарифи, не торгував суверенітетом держави та не перекладав свою відповідальність та проблеми на бюджети українських родин", - сказано в коментарі БЮТ.

БЮТ та партія "Батьківщина" пропонує суспільству об'єднати зусилля та зробити такі дії:

1. Звернутися в якості третьої особи до Шевченківського районного суду міста Києва, який розглядає питання щодо відшкодування Україною компанії RosUkrEnergo 12,1 млрд куб. м газу або 5,4 млрд дол., щоб рішення Стокгольмського суду не вступило в силу завдяки його непідтвердженню вітчизняним судом.

2. Звернутися до місцевого суду із позовом до НКРЕ щодо оскарження рішення про підвищення ціни на газ для населення. Партія "Батьківщина" оскаржила в Окружному адміністративному суді міста Києва постанову НКРЕ № 812 від 13 липня 2010 року про підвищення ціни на газ для населення.

"Ми очікуємо, що перше судове засідання по цій справі відбудеться 16 серпня ц.р.", - сказано в коментарі.

3. Парламентська фракція БЮТ зареєструвала у Верховній Раді України законопроект № 6712 від 15.07.2010 р. "Про мораторій на підвищення цін і тарифів на споживання у побуті природного газу у 2010 році", і вимагатиме його позачергового розгляду та підписання на першому засіданні парламенту 7 вересня 2010 р. БЮТ закликає громадян прийти до ВР 7 вересня 2010 р. о 10:00, щоб підтримати прийняття цього законопроекту.