Сьогодні стартує саміт глав держав і урядів 27 країн Євросоюзу. Це 19-а зустріч ЄС на вищому рівні з грудня 2009 р., коли почалася грецька криза, що дала поштовх економічних потрясінь зони євро, повідомляє "Росія 24".
Цю зустріч можна сміливо назвати вирішальною. Єдності немає, і канцлер Німеччини Ангела Меркель, по суті, залишається на самоті, відстоюючи користь жорсткої економії. Адже за весь час кризи цей захід так і не дав реальних результатів. Тільки за останній тиждень одразу дві країни звернулися за допомогою - Кіпр та Іспанія. Тепер вже 5 з 17 країн зони євро не можуть фінансуватися самостійно. "Ринки чекають короткострокових рішень, але у нас їх немає", - визнало високопоставлене європейське джерело за два дні до саміту.
Іспанія та Італія змушені позичати гроші під непідйомні відсотки. У Греції новий уряд у принципі готовий виконувати взяті зобов'язання. Але прем'єр-міністр Антоніс Самарас намагається виторгувати більш пільгові умови, хоча Греція і без того значно відстає в реалізації реформ і виконання даних раніше обіцянок щодо економії коштів. Це буде важкий тиждень, пророкує міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле, повідомляє Deutsche welle. Однак він упевнений, що європейці зуміють впоратися з проблемами.
Позиція уряду Німеччини проста: кожна країна сама консолідує бюджет і підвищує конкурентоспроможність економіки. Цієї позиції дотримуються передусім Нідерланди, Фінляндія та Австрія, а також Швеція, яка не входить до єврозони. "Ситуація серйозна, і ми зобов'язані збудувати сильну і стабільну Європу на майбутнє. Ми вже досягли значного прогресу, але потрібно приймати нові рішення. Я сподіваюся, що на саміті ми знайдемо їх. Як я вже говорила, нам потрібна Європа, яка буде функціонувати так , як чекають цього ринки, нам потрібен союз, члени якого допомагають один одному", - говорила напередодні саміту Меркель.
Але союзників стає все менше. Навіть Франція при новому Президенті Франсуа Олланді згортає реформи системи пенсійного забезпечення та ринку праці. І в Італії технократ Маріо Монті втратив реформаторський запал.
Монті, Олланд та інші вважають, що країни Євросоюзу занадто багато заощаджують і занадто мало інвестують в економічне зростання і боротьбу з безробіттям. Особливу тривогу викликає рівень безробіття серед молоді - в Греції та Іспанії він досягає 50%. Тепер на саміті має бути узгоджений пакт про економічне зростання. Його головна ідея полягає у тому, щоб через Європейський інвестиційний банк запустити серію цільових проектів по створенню і модернізації європейської інфраструктури, виділивши для цього приблизно 1% сумарного ВВП ЄС - близько 130 млрд євро.
На саміті також будуть розглянуті перспективи створення так званого міжбанківського союзу - загальноєвропейського фонду, створеного на відрахування від прибутку банків, призначеного для рекапіталізації проблемних фінансових установ.
Ідея цього проекту - змусити банки самостійно платити за свої проблеми, не залучаючи кошти платників податків. Зазначимо, що програми допомоги Іспанії та Кіпру будуть обговорюватися окремо на засіданні лідерів 17 країн, яке відбудеться в п'ятницю.