До Верховної Ради України незабаром буде подана стратегія національної екологічної політики України до 2020 р. Про це в інтерв'ю "Урядовому кур'єру" (від 8 червня 2010 р., №102) заявив міністр охорони навколишнього природного середовища України Віктор Бойко.
Також міністр заявив, що його відомство планує розпочати виконання стратегії зі створення окремої галузі промисловості - "прибуткової екології".
"Наріжним каменем екологічних реформ стане народження в Україні екологічного бізнесу. Ми створимо окрему галузь - "прибуткову екологію"... Мати екологічно чистий бізнес - престижно. Компанія, що зорієнтована на екологічно чисте виробництво, має кращу репутацію, більші шанси на прибуткові контракти. Це програма-максимум для нашої країни", - заявив В.Бойко.
Також В.Бойко запевнив, що місцеві фонди вкладатимуть до 20% в екологічні програми, в той час як підприємство-автор вкладатиме у такі програми не менше 30% свого капіталу.
На думку міністра, "є маса готових проектів, які не потребують вкладення державних коштів". "Досить надати організаційну підтримку та налаштувати місцеву владу на співпрацю з інвесторами", - наголосив В.Бойко.
Також він повідомив, що на робочій нараді, яка відбулася у Мінприроди, з розгляду проекту розпорядження було презентовано 5 екологічних проектів, які не потребують бюджетного фінансування. "Їх (проекти - ред.) представили компанії - лідери у своїх галузях, для реалізації кожного потрібно не більше, ніж рік-півтора", - підкреслив міністр і додав, що міністерство надаватиме перевагу у тих галузях, "які є больовими точками української екології." "Це переробка та утилізація побутового сміття, запровадження ресурсо- та енергозберігальних технологій, розвиток альтернативної енергетики, утилізація та знешкодження відходів АПК та небезпечних агрохімікатів, зменшення викидів в атмосферу", - уточнив В.Бойко.
В.Бойко також зазначив, що Мінприроди має намір "впроваджувати в життя цивілізований принцип "забруднювач платить", хай навіть цей захід і буде непопулярний для бізнесу". "У власника є вибір - або переобладнати своє шкідливе виробництво згідно з екологічними стандартами (отримавши при цьому низку преференцій від держави), або недешево "оплатити" свій внесок у забруднення довкілля", - наголосив міністр охорони навколишнього природного середовища України.
За його словами, за умов реалізації законопроекту "Про внесення змін до закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", розробленого Мінприроди, який передбачає оподаткування вітчизняної та імпортної продукції, що становить підвищену екологічну небезпеку, "при мінімальному річному нормативі збору в розмірі 1,5% від вартості, отримаємо 150 млн грн." В.Бойко додав, що щороку в Україну імпортується продукції, яка становить підвищену екологічну небезпеку, на суму 7 млрд грн і сама Україна виробляє такої продукції на 3 млрд грн.
У планах Мінприроди є також створення в органах виконавчої влади самостійних підрозділів з найбільш важливих питань - екології, енергоефективності та альтернативної енергетики.