Хедж-фонди і фонди прямих інвестицій акумулювали 60 млрд євро для скупки кредитів у банків, підрахували в PwC. За прогнозом консалтингової компанії, в найближчі п'ять років банки мають намір позбавитися від портфеля кредитів на загальну суму 500 млрд євро, щоб зменшити потребу в додатковому капіталі на тлі жорсткості регулювання у фінансовому секторі.
Європейські банки можуть тримати на своїх балансах майже 2,5 трлн євро неключових активів, які вони можуть продати, підрахували в PwC. Вчора, наприклад, британський банк Barclays оголосив про намір продати приналежні йому 19,6% акцій керуючої компанії BlackRock за 3,8 млрд фунтів (4,7 млрд євро), назвавши цей пакет "не ключовим" для свого бізнесу. Звід банківських правил "Базель III" буде пред'являти підвищені вимоги до капіталу фінансових компаній, що володіють великими пакетами акцій інших фінансових компаній.
Проте одним з ключових видів активів, які будуть продавати банки, стануть портфелі кредитів. У 2012 р. вони можуть продати кредити номінальною вартістю 50 млрд євро, а протягом п'яти років цей показник може зрости до 500 млрд євро, прогнозують в PwC. Свого піку продажі кредитних портфелів банками досягнуть наступного року - банкам потрібні кошти на погашення кредитів ЄЦБ, узятих в кінці 2011 - початку 2012 року, вважають інвестори, опитані консалтинговою компанією. Центробанк видав у загальній складності 1 трлн євро кредитів з терміном погашення три роки.
Хедж-фонди і представники private equity вже відчули запах грошей. За оцінкою PwC, вони акумулювали 60 млрд євро, що мають намір направити на покупку кредитних портфелів, виставлених на продаж. Більшість фондів, що виявляють інтерес до європейських кредитами, спеціалізуються на інвестиціях у проблемні борги. Вони розраховують заробити або на відновленні їх вартості, або на поглинанні компаній через реструктуризацію цього боргу. При цьому найбільший попит, за даними PwC, мають кредити, забезпечені комерційною нерухомістю.
Варто зазначити, що діяти інвестфондам доведеться не без ризику. За прогнозом S&P і банківських аналітиків, частка дефолтів європейських компаній з рейтингами неінвестиційного рівня зросте протягом цього року з 2,3 до 6%. Незважаючи на це, розпродаж банками кредитних портфелів приваблює інвесторів навіть з іншого боку Атлантики. Більшість фондів, що розраховують взяти участь в діленні кредитного пирога, американські. Заради цього вони відкривають в регіоні свої представництва, а також залучають кошти спеціально для інвестицій в європейські кредити. Нещодавно свої офіси в Лондоні відкрили Oaktree Capital Management і Centerbridge Partners.