У 2011 р. українські металургійні підприємства збільшать виплавку сталі на 14,5% в порівнянні з показником 2010 р., до 37,4 млн т., вважають аналітики інвестиційної компанії BG Capital.
«Глобальна макроситуація, що стабільно покращується, зниження обсягів експорту сталі з Китаю, а також дефіцит сировинних ресурсів на більшості ринків дозволяють чекати другої хвилі високого світового попиту на сталь, і, як наслідок, зростання цін. Середнє зростання експортних цін української металопродукції в 2011 р. складе 12% р/р, зокрема, середня по року ціна квадратної заготовки складе 574 дол./т, сляба - 570 дол/т, г/к рулону - 665 дол./т. », - відзначили фахівці інвесткомпанії.
На думку експертів, каталізатором зростання виробництва стане вирішення проблем з фінансуванням.
«Підставою для оптимістичного прогнозу виробництва на 2011 р. служить очікуване рішення проблем з фінансуванням операційної діяльності ряду підприємств сектора, в першу чергу, підприємств, що входять до групи «Індустріальний союз Донбасу» (ІСД). Алчевський МК і ДМК ім. Дзержинського за підсумками 2010 р. знизили виробництво на 23% внаслідок нестачі оборотного капіталу, що не дозволило компаніям купувати залізну руду в необхідних обсягах. Тим не менш, відповідно до заяв групи, ІСД має намір завершити реструктуризацію своїх зовнішніх боргів уже в I кварталі нинішнього року, що дозволить вивільнити фінансові ресурси, необхідні для закупівель сировини, і послужить каталізатором зростання обсягів виробництва як підприємств групи, так і українській металургійній галузі в цілому», - вважають експерти.
У той же час аналітики відзначили, що головною причиною низьких темпів зростання галузі в 2010 р. стала нестача оборотного капіталу в окремих її представників. «За підсумками минулого року українські метпідприємства наростили виплавку сталі на 10%, при зростанні світового виробництва сталі на 15% і збільшенні виплавки російськими і турецькими підприємствами на 11,7% і 14,6%, відповідно. У той же час попит на українську металопродукцію на експортних ринках залишався високим впродовж всього 2010 р. Про це свідчать результати діяльності трьох найбільших вітчизняних меткомбінатів, АрселорМіттал Кривий Ріг, Азовсталі та ММК ім. Ілліча, які в минулому році збільшили випуск сталі на 22-27% р/р суттєво випередивши по динаміці зростання сектор в цілому. Такі результати означають, що порівняно низькі темпи зростання сектору у минулому році викликані виключно проблемами конкретних підприємств і груп, але не низьким попитом на вітчизняну металопродукцію», - йдеться в звіті експертів.
Згідно з прогнозами аналітиків, попит на українську сталь продовжить рости і в 2011 р. «Факторами, які підтверджують оптимістичний погляд на сектор в 2011 р., служать збільшення попиту на сталь у світі (+5,3% р/р) і СНД (+ 12,1%), а також збільшення експорту в Південно-Східну Азію. Також цьому сприятиме зростаючий внутрішній попит перед ЄВРО-2012», - відзначили аналітики.
За оцінками експертів, експорт української сталі в 2011 р. виросте на 13,5% р/р до 27,5 млн т, в тому числі, за рахунок збільшення поставок напівфабрикату в країни Південно-Східної Азії на 18% р/р до 3,84 млн т. Крім того, прогнозується зростання внутрішнього попиту на металопродукцію на 22% р/р у 2011 р., до 7,7 млн т. Пр цьому, близько 6,0 млн т з цього об'єму забезпечать вітчизняні метзаводи, а можливе зняття обмежень (мита в розмірі 15-63%) на постачання української металопродукції до Канади дозволить наростити експорт ще на 150-250 тис т.
У той же час, аналітики відзначили, що ключовими ризиками для вітчизняного ГМК в 2011 р. є високі ціни на сировинні матеріали, в першу чергу, на залізну руду, вартість якої на внутрішньому ринку на 10-15% вище експортних контрактних цін. До ризиків також варто віднести дефіцит коксівного вугілля на внутрішньому ринку при різкому зростанні цін на вугілля на початку року, а також можливе введення обмежень на експорт української металопродукції на європейський ринок.
«Ціни на основну сировину, що використовується при виробництві сталі (залізна руда і коксівне вугілля), в минулому році зростали вищими темпами (65-100% з початку року), ніж ціни готової сталевої продукції. Така динаміка повністю відповідала очікуванням випереджаючого зростання цін на сировину в порівнянні з вартістю готової продукції. Грунтуючись на тенденції 2010 р. і беручи до уваги монополію трьох гірничодобувних компаній (Vale, Rio Tinto, BHP Billiton) на світовому ринку, слід очікувати, що динаміка сировинних цін в 2011 р. продовжить випереджати темпи збільшення цін на сталь, і складе 14-22% р/р», - прогнозують експерти.
Крім того, в 2011 р. аналітики чекають відновлення реалізації масштабних інвестиційних програм найбільшими гравцями українського ГМК, після зниження обсягу капітальних інвестицій на 12%, до 350 млн дол. за 9 місяців 2010 р. «Зокрема, згідно з повідомленнями міжнародних рейтингових агентств, найближчим часом група «Метінвест» планує розмістити єврооблігації на суму 0,7-1 млрд дол., з метою фінансування програми капітальних вкладень, що свідчить про готовність найбільших гравців українського ГМК інвестувати в модернізацію і збільшення виробництва», - відзначили аналітики інвесткомпанії.