Підвищення вимог Національного банку України до капіталізації банків і обмеження по залученню внесків населення спрямовані, в першу чергу, на захист прав кредиторів і зменшення залежності банків від коштів населення. Про це сказано в заяві агентства «Кредит-Рейтинг».
«Проте, як показує практика, банки, незалежно від розміру капіталу, можуть бути схильні до високого ризику ліквідності через відтік коштів фізичних осіб, якщо банку не буде надана підтримка акціонерів або регулятора», - наголошується в заяві.
Нагадаємо, постановою НБУ від 9 червня ц.р. (набирає чинності 19 липня ц.р.) встановлюється новий мінімальний розмір регулятивного капіталу з 1 січня 2012 р. - 120 млн. грн. Розмір регулятивного капіталу банку не може бути меншим статутного капіталу. Також банкам, у яких на даний момент регулятивний капітал не відповідає новому ліміту, заборонено нарощувати депозитний портфель фізичних осіб.
На думку старшого фінансового аналітика агентства «Кредит-Рейтинг» Андрія Мовчана, жорсткість вимог НБУ по відношенню до невеликих банків призведе до незначного укрупнення банківської системи або до зміни структури власності окремих фінансових установ. За станом на 1 червня 2010 р., за даними АУБ, в країні не менше 50 банків, регулятивний капітал яких становить менш 120 млн. грн. У разі приведення капіталу таких банків до нових вимог, їх капіталізація збільшиться всього на 1,5 млрд грн.
Крім того, рейтингове агентство вважає, що вступ у силу нових правил за капіталізацією не зробить істотного впливу на вартість послуг, що надаються і конкуренцію між банками, оскільки частка депозитних портфелів банків, яких торкнеться заборона, несуттєва - до 2% банківської системи.