ua en ru

Рівень корупційних ризиків у сфері оборони в Україні складає 18%, - Transparency International

Україна в рейтингу, складеному центром антикорупційних досліджень та ініціатив Transparency International опинилася в групі D+. Про це йдеться у звіті Transparency International. Рівень корупційних ризиків у сфері оборони країн у цій групі становить 18%.

Дослідження проводилося протягом двох років у 82 країнах світу. Дослідження проводилося по п'яти напрямах: політичні ризики, фінансові ризики, кадрові ризики, операційні ризики та ризики, пов'язані із закупівлею товарів.

Країни діляться на шість груп з різними індикаторами: від A (дуже низькі корупційні ризики) до F (критичний рівень). До першої групи належать Німеччина та Австралія - ​​ефективність їх антикорупційних механізмів полягає у повноцінному парламентському контролі над оборонною політикою, суворих вимогах до оборонних компаніям і підзвітним державним розвідслужбам. До групи F належать дев'ять країн (Алжир, Ангола, Камерун, Конго, Єгипет, Еритрея, Лівія, Сирія та Ємен). Їх основною проблемою є "відсутність елементарної підзвітності при закупівлях військової продукції".

Україна розташувалася в групі D+, де рівень корупційних ризиків становить близько 18%. У звіті говориться, що норми законодавчого та парламентського контролю оборонної політики і політики безпеки в Україні, хоч і існують, але їх якість залишає бажати кращого.
Національна політика у сфері оборони є загальнодоступною і широко обговорюється. Існує також офіційна політика взаємозв'язку з громадськими організаціями, хоча питання корупції поки не є предметом обговорення. Парламентський та громадський контроль за спецслужбами також слабкий. "Є також випадки порушень, які були публічно і ретельно розслідувані", - йдеться у звіті.

Що стосується фінансових ризиків, то звіті перевірок вибування активів, як правило, громадськості недоступні, в бюджеті є засекречені статті, зазначають автори звіту. Також відзначається наявність декількох підприємств, чия фінансова діяльність не є об'єктом пильної уваги.

Багато проблем в України в сфері депжзакупівель в оборонній сфері. "Існує мало свідчень існування адекватного контролю і прозорості у сфері закупівель. Законодавство і контроль за безпекою закупівель вважаються уразливими до корупції", сказано в звіті.

В цілому дослідження показало, що тільки 15% країн здійснюють політичний контроль над оборонним сектором, який "можна охарактеризувати як всеосяжний, прозорий і ефективний". У 45% країн контроль над оборонним сектором незначний або повністю відсутній. 50% країн демонструють лише мінімальні докази перевірки закупівель на потреби військового виробництва і закупівель продукції військового призначення. Експерти Transparency підкреслюють, що витрати бюджету на оборону в половині держав або повністю непрозорі, або включають дуже обмежену і недеталізірованную інформацію, а в 70% країн громадяни позбавлені відомостей про те, скільки грошей витрачає їх уряд на секретні статті витрат.

Читайте також: Україна зайняла 161-е місце в рейтингу економічної свободи Heritage Foundation