Погодні умови, що склалися восени поточного року, несприятливі для формування посівів озимих сільськогосподарських культур в Україні, вважають у аналітики «УкрАгроКонсалт».
У поточному сезоні в Україні тривалість осінньої посухи в деяких областях досягла 2,5-3 місяців, а листопад став найсухішим місяцем за 50 років. В «УкрАгроКонсалті» зазначають, що найбільш сумна ситуація в центральних областях і на півдні. Брак вологи негативно позначився на темпах сівби озимих культур і на їх стані перед входом в зиму.
Згідно з даними Мінагрополітики, станом на 24 листопада озимі зернові культури зійшли на 74,7% площ, що трохи вище рівня попереднього тижня. Низька вологість грунту і прохолодна погода зумовили відсутність сходів зернових на площі понад 2 млн.га. Причому отримання сходів на площі понад 1,1 млн. га або не очікується, або буде проблемним.
Найгірша ситуація по зерновим культурам в Дніпропетровській області, де сходи зернових отримали тільки на 16% площ. Поганий вигляд має також Миколаївська область, де зійшло 41,5% озимих зернових культур.
Що стосується ріпаку, то до 24 листопада озимий ріпак зійшов на 740,4 тис. га або 81%. На площі в 173,5 тис. га або 19% сходи озимого ріпаку все ще не були отримані (17,7% до 17 листопада), з них на 16 тис. га очікуються сходи, на 64 тис. га проблемна схожість насіння, а на 89,5 тис. га сходів отримано вже не буде. Найбільші проблеми з посівами озимого ріпаку на площах Одеської, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської та Хмельницької областей.
Оскільки вегетація озимих культур припинилася, очікувати поліпшення стану посівів не доводиться, зазначають в «УкрАгроКонсалт». Згідно з прогнозами синоптиків, в найближчі як мінімум, 10 днів збережеться суха погода. У цьому випадку малоймовірно поліпшення стану тих посівів, що нині слабкі і розріджені. А це близько 25% всіх озимих культур.
Враховуючи поточний стан посівів озимих зернових та ріпаку навесні, швидше за все, необхідно буде пересівати і підсівати значну частину посівів.
За підрахунками Міністерства аграрної політики в 2012 р. може бути додатково посіяно 2,3 млн. га ярових зернових культур через очікуваних втрат озимини. Зокрема, міністерство планує структуру посівів ярих зернових культур, якою передбачено додатково посіяти 500 тис. га кукурудзи на зерно, 200 тис. га ярої пшениці, 300 тис. га сої, 1,2 млн. га ярого ячменю та 100 тис. га круп'яних культур.