ua en ru

Українці на виборах спостерігають боротьбу кланів, а не ідей, - заява ПАРЄ

Багато Громадяни України бачать політичне протистояння як боротьбу між різними кланами і їх фінансовими інтересами, а не між конкуруючими платформами та ідеями.

Багато громадяни України бачать політичне протистояння як боротьбу між різними кланами і їх фінансовими інтересами, а не між конкуруючими платформами та ідеями. Про це йдеться у висновках делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), яка відвідала Київ з метою оцінити передвиборну кампанію і підготовку до дострокових президентських виборів, які призначені на 25 травня 2014 р.

Делегація ПАРЄ відзначає, що після революції Україна потребує демократичних і чесних президентських виборах для встановлення легітимної політичної влади. Тому ПАРЄ закликає всіх громадян України, незалежно від їх політичних переконань, а також мовних і регіональних уподобань, відігравати активну роль у виборчій кампанії і брати участь у майбутніх виборах.

"Будь-яке зовнішнє втручання у внутрішні справи України і у виборчий процес має бути виключене", - йдеться у звіті.

Делегація ПАРЄ також підкреслює, що в українське виборче законодавство протягом останніх двох місяців були внесені значні зміни, які могли б підвищити довіру до виборів.

"Однак, на жаль, деякі важливі питання не були розглянуті, в тому числі фінансування виборчої кампанії. Там немає верхньої межі витрат для кандидатів у Президенти, незважаючи на те, що Венеціанська комісія рекомендувала обмежити витрати під час виборчої кампанії", - йдеться у висновках делегації ПАРЄ.

Передвиборча делегація ПАРЄ нагадує висновки Асамблеї після останніх президентських і парламентських виборів у 2010 і 2012 роках: "Місце грошей і олігархів в політиці в Україні в цілому та у виборчому процесі зокрема": "Ця реальність, здається, досягла ще більш загрозливих масштабів у поточній виборчій кампанії. На жаль, багато українських громадян бачать політичне протистояння як боротьбу між різними кланами і їх фінансовими інтересами, а не між конкуруючими платформами та ідеями".

У ПАРЄ вважають, що "сліди олігархічного панування" можна зустріти в засобах масової інформації. Україна, як зазначається, "має широкий спектр плюралістичних ЗМІ", однак відсутність незалежності та прозорості медіа-власності є "предметом серйозної стурбованості".

Делегація ПАРЄ також зазначила, що атмосфера президентської кампанії була затьмарена напруженістю і втручанням проросійських збройних груп в східних регіонах. Були зареєстровані численні випадки залякування і насильства щодо громадян та кандидатів у Президенти.

"Делегація Асамблеї рішуче засуджує всі випадки насильства. Дуже важливо, щоб усі кандидати в Президенти мали рівні умови, могли безперешкодно зустрічатися з виборцями, інформувати їх про свої программ, повинні мати рівний доступ до ЗМІ і можливість вести свої кампанії в усіх регіонах України без дискримінації і у відповідності з законодавством України", - йдеться у висновках ПАРЄ.

Разом з тим, делегація ПАРЄ вітає зусилля української влади, спрямовані на те, щоб забезпечити громадянам України, які проживають в Криму, а також у Донецькій і Луганській областях, доступ до найближчих виборчих дільниць.

"Виборці повинні бути впевнені, що вони можуть реалізувати своє право голосу в безпеці", - підкреслюється в звіті.

Повинні бути вжиті всі необхідні заходи для забезпечення безпеки всього виборчого процесу, в тому числі функціонування окружних і дільничних виборчих комісій під час виборчої кампанії та в день виборів.

Також відзначається, що Парламентська Асамблея Ради Європи направить в Україну делегацію з 52 членів для спостереження за проведенням дострокових виборів Президента 25 травня 2014 р.