Українські вибори пройшли на одному рівні з грузинськими, - євродепутат Мігальській
Українські вибори пройшли на одному рівні з грузинськими. Про це заявив учасник моніторингової місії Європарламенту до України доктор Марек Мігальський, передає "Польське радіо".
Євродепутат зазначив, що кожні вибори в Україні є важливими для всієї Європи, натомість ця кампанія мала особливе значення: "На цих виборах не йшлося хто виграє, тільки як виграє. Результати голосування можна було легко передбачити. Ключовим питанням було - чи ці вибори відбудуться вільно та демократично, адже від цього залежить, як будуть сприймати Києв в майбутньому. Всі - і Янукович, і опозиція - знали, що це головна інтрига".
У сам день голосування Мігальський відвідав декілька дільниць і вважає, що 28 жовтня не спостерігалося істотних правопорушень: "День виборів був відносно спокійним, і я би навіть сказав - правильним. На жаль, більше зауважень викликають приготування до цього дня. Натомість підкреслюю: частина польської інтелігенції вимагає від України того, чого немає в Польщі. Хоча б закид домінації партії влади у медіа. Але чи ми над Віслою маємо не так само? Або звинувачення у порушеннях процедури реєстрації партій. Нагадаю, під час останніх парламентських виборів у Польщі не була зареєстрована партія Януша Корвіна-Мікке, і всі це сприйняли як непорозуміння, що походить з непослідовності польського виборчого законодавства. Але ніхто не оскаржив Варшаву у недотриманні демократичних стандартів. Підкреслю: на тлі ситуації в інших пост-радянських країнах українські вибори можна вважати відносно добрими".
На думку Марека Мігальського, вибори-2012 не є істотно гіршими від виборів-2007. "Коли Александер Кваснєвський два тижні тому був у Брюсселі, він сказав: мусимо подивитися, чи ті вибори не будуть гіршими від попередніх. І я маю враження, що гіршими не були. Вони відповідали тим стандартам, яких українська влада і раніше дотримувалася. Звісно, якщо взяти за взірець французькі чи швейцарські вибори, то українська кампанія є далекою від їхнього рівня. Але якщо візьмемо хоча б вибори у Грузії - українські відбулися принаймні на тому ж рівні. Тому європейські друзі мають визнати: Україна виправдала їхні, щоправда невисокі, очікування.
На думку євродепутата, не дуже добрим є те, що під час підрахунку голосів збільшується різниця між переможцями, Партією регіонів та Об'єднаною опозицією: "Різниця між Партією регіонів та опозицією, яка зараз зростає, на є доброю для української політичної сцени, адже може вплинути на непогодження опозиції з програшем", - сказав Мігальський.
Також він прокоментував результат партії "УДАР" Віталія Кличка: "Я би назвав результат Кличка поміркованим успіхом. Звісно, передвиборчі опитування прогнозували йому навіть друге місце, але вийшло третє чи четверте. Тепер він зможе активніше взяти участь у конфлікті "помаранчевих" та "біло-блакитних". Як поляк можу сказати, що це добре, коли для двох основних старих політичних гравців з'являється третя альтернатива".
Марек Мігальський підтвердив, що найбільше застережень зі сторони західних спостерігачів викликав мажоритарний компонент виборів. Натомість він відкинув закиди української опозиції, що повернення змішаної системи було тільки ініціативою Януковича та його команди: "За нове виборче законодавство голосувала також опозиція. Якщо сьогодні хтось говорить, що цей закон когось фаворизує, а когось дискримінує, то мусить собі пригадати - чи підняв за нього руку, чи ні. Немає добрих чи поганих виборчих систем. Кожна система, пропорційна чи мажоритарна, має свої плюси та мінуси".
Євродепутат Марек Мігальський підкреслив, що ті самі європейські політики, котрі активно критикують Україну, часто закривають очі на ще гірші речі у Росії. "А політична ситуація у Києві однак - не можна цього заперечити - виглядає набагато краще, ніж в Москві".
Читайте також: Глава МЗС Швеції Більдт стурбований оцінкою ОБСЄ парламентських виборів в Україні