Українські молочні компанії відновили обсяги експорту сиру в Росію. Вчора голова правління організації "Укрмолпром" Василь Бондаренко повідомив виданню "Комерсант-Україна", що серпень став першим місяцем з початку року, коли українським виробникам сиру вдалося вийти на обсяги експорту продукції в РФ, які були до введеної на початку 2012 р. заборони зі боку Росспоживнагляду.
"У серпні Україна поставила до Росії 6,9 тис. т сиру проти 5,8 тис. т за аналогічний період минулого року", - уточнив він.
У лютому цього року Росспоживнагляд заборонив ввезення українських сирів через те, що в них нібито містилася пальмова олія. У квітні після перевірки українських заводів російськими фахівцями це звинувачення було зняте. У травні поставки відновилися, проте вже тоді стало ясно, що заборона дорого обійшлася українським підприємствам. За підсумками січня-серпня 2012 р. поставки сиру в Росію впали на 21,2% (до 35,4 тис. т), що знизило загальний обсяг його експорту на 18,6% (до 42,4 тис. т). За підрахунками Інституту економіки та прогнозування НАН України, через заборону на поставки в Росію молочний бізнес щомісяця недоотримував понад 26 млн дол.
У вересні, за словами Бондаренка, також спостерігалася тенденція щодо нарощування експорту сиру. "Якщо темпи зростання збережуться, то за підсумками року Україна зможе вийти на торішній результат", - сказав він. Традиційно продажі сирів активізуються в III-IV кварталі. Це пов'язано з тим, що такий сир зроблений з літнього, більш дешевого молока, відзначає директор по зв'язках з інвесторами компанії Milkiland (найбільший український експортер сиру) Сергій Трофімов, і торговельні мережі намагаються ним запастися, оскільки сир із зимового молока обійдеться дорожче.
В. о. начальника управління зі зв'язків з громадськістю найбільшого російського роздрібного продавця Х5 Retail Group (мережі "П'ятірочка", "Перехрестя", "Карусель") Володимир Русанов пояснює настільки швидке повернення позицій українським виробникам у першу чергу тим, що їх продукція відповідає очікуванням російського споживача. "Українські сири не найдешевші на російському ринку, ближчі до верхньої межі цінового діапазону. Якщо їх ціна влаштовує споживача, то це говорить про те, що сири купують насамперед через якість", - розповів виданню представник мережі.
Втім, генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа говорить, що заборона на ввезення українських сирів до Росії за підсумками року все ж зіграє на руку білоруським виробникам. Раніше голова ради міністрів Білорусії Михайло Мясникович заявляв, що в 2012 р. країна планує збільшити поставки молочної продукції в Росію на 200 тис. т - до 3,8 млн т. "З найперших днів введення заборони на експорт українських сирів до Росії було зрозуміло, що претензії Росспоживнагляду надумані і висувалися виключно з метою звільнення російського ринку для продукції Білорусії як для країни-члена Митного союзу", - вважає голова Асоціації виробників молока Андрій Дикун.
Читайте також: Росія з 15 жовтня припиняє ввезення сиру української компанії "Дубномолоко" через кишкову паличку