Українські приватні компанії розглядають можливість збільшення експорту продуктів харчування в Іран, незважаючи на проблеми з оплатою, викликані міжнародними санкціями проти Тегерану. Про це Reuters заявив міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк/
"Заступник міністра економіки Ірану деякий час тому відвідав Київ, і ми розглядаємо можливість збільшення поставок (продуктів харчування). Не урядом (України), а приватними компаніями", - заявив Присяжнюк.
Він зазначив, що такі поставки приватними компаніями вже ведуться, і додав, що з Іраном не було ніяких бартерних угод - тільки "прямі виплати".
Міністр відмовився повідомити подробиці про те, як іранські споживачі платять за українські продукти.
Приватні компанії контролюють понад 80% від загального експорту українського зерна, хоча їх частка може знизитися в наступному сезоні, так як державні компанії планують збільшити експорт зерна.
Нагадаємо, в минулому році Україна експортувала зерно до Сирії через державну компанію.
Європейський союз і США ввели жорсткі санкції проти Тегерана, щоб перешкоджати ядерній програмі Тегерана, яка, як вони вважають, має військове призначення.
Разом з тим, західні санкцій не націлені на постачання продовольства, однак санкції торкнулися фінансової сфери - рахунки іранських фірми були заморожені - що утрудняє перерахування платежів за імпорт Ірану, більша частина з якого - це продукти харчування, споживчі та промислові товари.
Багато іноземних компаній вийшли з торгових відносин з Іраном через страх втратити бізнес в США через складність організації несанкціонованих операцій.
Присяжнюк не сказав, коли саме іранський чиновник побував і не називати його імені. Однак за словами міністра, у майбутьому український експорт до Ірану може включати в себе дев'ять видів продовольчих товарів, включаючи зерно, борошно та соняшникову олію.
"Ми розглядаємо Іран як ринок для багатьох видів продуктів харчування, а не тільки зернвих", - заявив Присяжнюк.
Нагадаємо, в 2011/2012 МР Україна експортувала в Іран 1,7 млн т кукурудзи, 117,8 тис. т ячменю і 148 тис. т соняшникової олії.