Українська влада за допомогою фіскальних та силових відомств займається тиском на бізнес, однак робить це вкрай вибірково - підтримуючи "дружніх" президенту олігархів. Цим влада надсилає вкрай негативні сигнали для іноземних інвесторів.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на видання The Ukrainian post.
"Однією з ідей для наповнення українського бюджету стало збільшення ренти на видобуток залізняку. А марганцевий бізнес вирішили залишити на старій системі розрахунку. Ігор Коломойський після такого подарунку міг цілком відкривати шампанське, бо весь український марганцевий бізнес зосереджений у його руках. Хоча це виправлення позбавило український бюджет 800 млн грн", - пише видання.
Щоб закрити дірку, що утворилася у бюджеті, фіскальні органи влаштували тиск на легальний бізнес, зазначають журналісти. Проте тиск цей - так само вибірковий, як і підхід до оподаткування, і в першу чергу торкнувся металургійних підприємств - "АрселорМітал Кривий Ріг" та ГЗК групи "Метінвест".
"За даними Dragon Capital, за дев'ять місяців 2021 року виручка групи "Метінвест" збільшилася на 78%, а Ferrexpo у першому півріччі відзвітувала про збільшення виручки на 74,3%. Так що цілком імовірно, що відповідальними органами буде наступними в черзі на перевірку і кошмаріння відповідальними органами буде металургійна група "Жеваго", - прогнозує видання.
Таким чином, констатують журналісти, фіскальна служба України працює у креативному стилі "донарахування" великих і астрономічно великих чисел. При цьому сигнал, який влада надсилає іноземним інвесторам, відверто негативний.
"Є питання, чи зможе Зеленський переступити через стільки добре відоме кліше будь-яких "друзів", і перейти від вибірковості до простого та зрозумілого "закон один для всіх", - резюмує видання.
Нагадаємо, 1 лютого на гірничо-збагачувальних підприємствах групи "Метінвест" у Кривому Розі представники правоохоронних органів проводили слідчі дії, що стосуються податкових порушень, які нібито мають місце. Компанія заявляє про безпрецедентний необґрунтований тиск на бізнес-групи з боку силових структур.
Також на початку січня Офіс генерального прокурора заарештував банківські рахунки найбільшого українського металургійного комбінату "АрселорМіттал Кривий Ріг" (АМКР).
У грудні 2021 року податкова донарахувала одній із великих мереж лабораторій в Україні "Сінево" податки на 1,1 млрд грн. Таке рішення у ДФС ухвалили після планової перевірки, під час якої, за словами податкової, компанія не надала необхідних документів. "Сінево" заперечила рішення податкової в суді.
Раніше на "Нову пошту" було накладено штраф внаслідок перевірок двох відділень у Харківській області, які нібито не надали документи та пояснення, необхідні для повного та всебічного розгляду скарг громадян на них. Але після скандалу Держпродспоживслужба рекомендувала скасувати це стягнення.
Лідер "Голосу" Кіра Рудик, коментуючи ситуацію, заявила, що влада у часи економічної кризи та воєнної загрози має підтримувати платників податків, а не заважати їм працювати.
А нардеп Ярослав Железняк заявив, що влада перетворила БЕБ та ДБР у інструменти тиску на бізнес.