Україні слід домовлятися про газовий консорціум, - Експертна рада
Україні слід домовлятися про газовий консорціум. Таку думку висловив на прес-конференції "Українська ГТС: стан і перспективи" секретар Експертної ради з питань розвитку газової промисловості і ринку природного газу Леонід Уніговський, передає кореспондент РБК-Україна.
"Потрібно поборотися за те, щоб наша ГТС була максимально завантажена. Ефективний шлях для забезпечення цього об'єднання зусиль постачальників, транзитерів і споживачів. Можливі шляхи - консорціум, спільні підприємства. Потрібно домовлятися. Ми з росіянами знаходимося в одному човні, ми транзитуємо їх газ. Не буде їх газу - труба у нас буде порожня", - зазначив Уніговський.
"У нас унікальна ГТС. Її унікальність у тому, що вона має внутрішній і зовнішній транзит, має підземні сховища на 31 млрд кубометрів і може забезпечити весь купівельної газ для нашої країни і надійний експорт. Перед нами стоїть питання збереження системи, - сказав член експертної ради Михайло Ковалко. - Ми повинні зробити все, щоб триває переговорний процес. Він завжди був непростим, але ми знаходили компроміси. Ми повинні вести переговори на базі державних і економічних інтересів, а не політичних. Повинен бути передбачений координаційний орган, в який входив б і добувач газу, і транзитер, і споживач. Тоді справа буде рухатися успішно для всіх".
Однією з головних завдань, яке стоїть сьогодні перед газовим сектором України, є модернізація української ГТС за умови максимального її завантаження блакитним паливом, вважає член Експертної ради Ярослав Марчук.
"Можна сказати, що сьогодні українська ГТС своє завдання виконує. Але техніка не стоїть на місці і останній об'єкт газопроводу має вже 18 років експлуатації.
Такі об'єкти вимагають модернізації. Сьогодні дуже правильно кажуть, що потрібно залучати іноземні інвестиції. Були програми ще з 2003 року. Але ні тоді, ні сьогодні Європа не виділила коштів", - зазначив Марчук.
Він підкреслив, що Україна вже почала проводити модернізацію самостійно, але для продовження цієї роботи необхідно мати гарантії завантаження ГТС.
"Зварений "золотий стик", треба продовжувати цю роботу. Але нам потрібно знати, якою буде завантаження ГТС. Побудований Північний потік, який забрав з нашого коридору 10 млрд кубометрів, на підході Південний потік, який теж забере газ. Ми у свій час транспортували 120 млрд кубометрів, на сьогоднішній день - 86 млрд, тобто до кінця року буде десь 92. Потрібно мотивувати "Газпром", щоб він максимально завантажив наш газопровід для постачання газу в Європу. Це одна з основних задач, переговорний процес триває, і, сподіваюся, все буде нормально", - сказав експерт.