В України є всі можливості, щоб стати великим енергетичним хабом, однак значною мірою це залежить від того, залишиться Україна транзитною країною або доб'ється енергетичної незалежності. Про це в інтерв'ю "Дзеркалу тижня. Україна" заявив головний виконавчий директор RWE Supply & Trading GmbH Стефан Юдіш.
За словами Юдіша, в питанні створення Східноєвропейського газового хаба (на території України, Словаччини, можливо, ще й Австрії) потрібно дотримуватися принцип "перед тим як бігти, давайте почнемо рухатися".
"Ми повинні почекати, що стане ключем і який шлях вибере Україна", - говорить він.
Юдіш відзначає, що якщо Україна в осяжному майбутньому зможе стати енергетично незалежною, забезпечивши себе за рахунок внутрішнього видобутку газу, в тому числі, сланцевого, а можливо навіть стане чистим експортером, тоді вона може стати "важливим торговим пунктом для енергоресурсів".
"Я вважаю, що якщо в Європі відбудеться деполітизація газового питання, і всі повернуться до розсудливою економічної раціональності, Україна буде відігравати важливу роль як транзитна країна від багатої енергоресурсами Росії у все ще потребуючу енергію Європу", - каже головний виконавчий директор RWE.
Водночас він уточнив, що реверс газу через Словаччину в Україну відкриє можливість використання українських підземних сховищ газу для європейських компаній.
"Якщо вдасться в найближчому майбутньому реалізувати маршрут поставок через Вельки Капушани - Ужгород, то Україна має шанс стати енергетичним хабом, оскільки використання сховищ передбачає, що газ можна безперешкодно транспортувати в Україну і назад по мірі потреб", - говорить Юдіш.
Він також зазначив, що комісар ЄС з енергетики Гюнтер Оттінгер "дуже зацікавлений в тому, щоб Україна інтегрувалася в енергетичну систему Європи і щоб існуючі договори виконувалися".
У свою чергу виконавчий віце-президент RWE Андре Штраке зазначає, що "у разі реалізації такого партнерства з Європою (створення хаба) ці 15 млрд куб. м потужностей в ПСГ, якщо вони будуть запропоновані, знадобляться і будуть використані для безпеки поставок в Україну, а також стануть важливим компонентом і повинні увійти в єдину загальноєвропейську енергетичну систему".
Нагадаємо, також в інтерв'ю виданню Стефан Юдіш заявив, що RWE вважає контракт з НАК "Нафтогаз України" "прийнятно прибутковим", хоча і дещо проблематичним у деяких сферах, і розраховує на продовження ділових відносин з Україною "в довгостроковій перспективі".