В Україні з'явиться ринок сміття: в Кабміні працюють над законом
В Україні з'явиться ринок сміття. У Кабінеті міністрів працюють над відповідним законопроектом.
За його словами, Україні вкрай потрібно прийняти новий рамковий закон, щоб встановити цивілізовані правила поводження з відходами.
Стрілець підкреслив, що на сьогодні в країні щороку утворюється:
- близько 6 млн тонн побутових відходів;
- сотні мільйонів тонн промислових відходів, що займають значну частину території та призводять до нераціонального використання земель;
- близько 550 тис. тонн небезпечних відходів.
На сьогодні із понад 200 ліцензіатів, які здійснюють операції з небезпечними відходами, фактично лише близько 30 мають установки, що реально готові спалювати відходи. Значна ж кількість недобросовісних суб’єктів лише демпінгують ціни на ринку. Підкреслюється, що замість утилізації небезпечні відходи потрапляють на звалища або у лісосмуги.
"Поки цей ринок буде в такому стані, ми не зможемо забезпечити реальну нормальну екологічно безпечну утилізацію відходів. Саме тому Міндовкілля із стейкхолдерами адвокатує новий рамковий закон, який дозволить встановити цивілізовані правила", - сказав Стрілець.
Закон запроваджує ієрархію управління відходами, де найвищими ланками є запобігання їх утворенню та повторне використання. Також розширюється відповідальність виробника.
"Для того, щоб, наприклад, зменшити кількість пластику, не достатньо лише організувати роздільний збір відходів. У всіх європейських країнах вже багато років діє розширена відповідальність виробника. Це та модель, яка повинна бути запроваджена на території України", - зазначив замміністра.
Нагадаємо, раніше Стрілець заявив, що оновлене законодавство про управління відходами відкриє кордони для інвесторів. Закон не оновлювали понад 20 років.
Як писало РБК-Україна, у 2019 році Кабінет міністрів пропонував Верховній раді створити окреме відомство з управління відходами.