В Україні у 2014 р. працювали близько 500 "приватних ЖЕКів"
У країні відсутній розвинений ринок приватних управляючих компаній
Одним із наріжних каменів законопроекту Кабінету міністрів №1565 "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках" є положення про найм управителів. Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "Після травневих вирішиться доля всіх багатоквартирних будинків".
"Проблем тут декілька. По-перше, в Україні відсутній розвинутий ринок приватних управляючих компаній. До кінця 2014 року, за даними самих учасників ринку, таких "приватних ЖЕКів" було близько 500. Їх левова частка - фірми, створені самі забудовниками в нових багатоквартирних будинках, послуги яких часто нав'язують мешканцям", - йдеться в матеріалі.
По-друге, говорити про повноцінний ринок поки зарано, адже тарифи на обслуговування прибудинкової території, ліфтового господарства, вивезення сміття регулюються місцевими органами влади.
По-третє, за відсутності юридичної реєстрації житлового об'єднання, немає правової бази, яка б давала можливість представнику мешканців укласти договір з управителем. У цьому випадку не виключені зловживання з боку керуючих компаній, а мешканцям буде складно довести свою точку зору в суді.
"Втім, законодавство не обмежує кількість представників позивача, що дозволить ініціативній групі мешканців брати участь у засіданні", - йдеться у статті.
Також законопроектом пропонується обмежити термін діяльності обраного управителя одним календарним роком. Але залишається відкритим питання: на яких правових підставах може діяти незареєстрована юридично організація.
Нагадаємо. Рада повернеться до розгляду законопроекту про ОСББ після травневих свят.