Україні буде новий свято - День заощаджень
Сьогодні, 31 жовтня в Україні буде новий свято - День заощаджень. Наявність заощаджень в банку - ознака фінансової незалежності громадянина. Адже гроші можна не тільки зберігати на депозитах, але і керувати ними. В Україні культура заощаджень поки не на вищому рівні. Підвищити її нам допоможуть представники німецьких банків, за підтримки Мінфіну Німеччини - їх банки вже відгукнулися на ініціативу Незалежна асоціація банків України.
Ідею проведення в Україні Всесвітнього дня заощаджень підтримали вже 20 фінустанов і, звичайно ж, регулятор - Національний банк. І німці, з їх дбайливим і раціональним ставленням до грошей, будуть для нас прикладом. У Німеччині цей свято - дуже важлива подія. В цей день німецькі банки проводять акції, пропонують особливі пакети заощаджень і навіть роздають подарунки. Протягом місяця найбільшу увагу приділяють дітям і молоді. Саме їм намагаються донести важливість і значення заощаджень в житті кожного, для домогосподарств і для народного господарства в цілому.
Всесвітній День заощаджень з'явився 31 жовтня 1924 року. Його заснували на першому Міжнародному конгресі ощадних кас в Мілані 1925 установ з 29 країн саме з метою популяризації зберігання грошей у банках. Ідея виявилася вдалою - людям змогли донести, що заощадження - це високий рівень життя. Як пишуть західні видання, наприклад, у три рази зросла кількість ощадних вкладів в австрійських банках після введення Дня заощаджень протягом 5 років. Пік популярності Міжнародного дня заощаджень відзначався з 1955 по 1970 роки. І за цей час кількість ощадних вкладів збільшилася більше, ніж у 30 разів.
І сьогодні заощадження громадян в країнах Європи - це основний ресурс для кредитування малого і середнього бізнесу, який, наприклад, дає Німеччини мінімум 45% ВВП. З моменту заснування Дня заощаджень в Європі культуру збереження грошей підтримують на урядовому рівні. "Зараз у Німеччині проживає 82 мільйони жителів, які 40% своїх грошей вони тримають у банках. Таким чином, кожен громадянин робить свій внесок у зростання економіки країни", - констатує директор бюро німецького банку розвитку KFW в Україні Гуннар Вельцхольц.
Українські фінустанови, які підтримали ідею введення Дня заощаджень, протягом місяця будуть проводити акції по депозитах з підвищенням відсотків за всіма валютами до 2% і проводити спеціальні програми для дітей і молоді. "Банкіри будуть спілкуватися з потенційними клієнтами: школярами, студентами вузів. Сьогодні уже підписані договори з кількома вищими навчальними закладами, де банкіри будуть читати лекції про те, як функціонує банк, розповідати про банківські продукти, про міжнародному досвіді. Людина має розуміти, як банк працює. Тоді він буде розуміти, які продукти йому потрібні для досягнення поставлених цілей. Він зможе купувати ці продукти, плануючи свої фінансові потоки на різні часові відрізки. У кожному банку свої індивідуальні програми. Можу сказати, що в кожному нашому відділенні для дітей будуть обладнані спеціальні місця, де будуть вручати будуть подарунки, книжки-розмальовки, на банківську тематику. При оформленні депозиту кожній дитині буде надаватися кредитна картка з логотипом акції. Зрозуміло, що така картка, згідно законодавства, не може бути реальним платіжним засобом до 16 років. Ця картка буде інформаційною. Тобто з її допомогою дитина зможе отримати інформацію щодо свого вкладу в будь-якому відділенні нашого банку. Це буде стимулом, щоб вони повертали в наш банк, користувалися своїми "копилочками", - розповідає голова правління одного з державних банків Сергій Мамедов.
На сьогодні пересічні українці вклали в банки майже 350 мільярдів гривень. Це чималий потенційний ресурс для економіки. Але є один существеннейший недолік. Наші громадяни вкладають гроші у банки на короткі терміни: 3-6 місяців, максимум 12 місяців, а іноземці - на роки, тому що у них рівень довіри до своїх фінустановам дуже високий. До такого ж довірі прагнуть українські банки. Але поки будуть завойовувати це довіра найбільш доступним і зрозумілим для громадян спосіб - пропозицією підвищених відсотків за депозитними вкладами на термін більш одного року.
"Кожен банк сам вибере той вид депозиту, який підключить під цю систему. У нашому банку це однозначно буде вклад строком на рік. Сьогодні за річним депозитом пропонується 19% . Отже, в рамках Дня заощаджень, всі, хто відкриє вклад строком не менше року, отримають 21%. Підвищення відсотків стосується і валютних вкладів. За доларовими депозитами ми будемо додавати 1% річних, у євро - 0,75%. Кожен банк самостійно буде визначати діапазон підвищення, тому що процентні ставки - не ідентичні, і немає завдання вибудувати однакові умови щодо банкам, сказавши, що ці внески - під день заощаджень. Це неправильно. Основне завдання - донести інформацію, навіщо заощадження потрібні. Ось головна ідея", - підкреслює Сергій Мамедов.
Дуже корисним, на думку наших фінансистів, є досвід технологій, напрацьованих німецькими колегами. Цілком нормальним вважається, що людина попередньо повинен накопичити певну суму на депозиті протягом, наприклад, 2-3 років, перш ніж брати кредит. Але з часом клієнт може отримати під даний депозит кредит на суму в 2 рази більше за пільговою процентною ставкою. "З одного боку людина показує, що він накопичує, а банк бачить рівень його постійних доходів. Тобто клієнт стає зрозумілий банку, тому банк налаштована на те, щоб зробити процентну ставку нижче. Все це цілий комплекс заходів", - зазначає директор департаменту нормативно-методологічного забезпечення банківського регулювання та нагляду НБУ Наталія Іваненко. Але головне - це не ті ресурси, які банки можуть отримати в разі активізації клієнтів в День заощаджень, головне - це розуміння, що люди повинні думати про заощадження як про основу фінансової стабільності. Без заощаджень не може бути розвитку.
Джерело: UBR