Україна посіла третє місце у Європі за рівнем корупції в бізнесі, - E&Y
Україна посіла третє місце у Європі за рівнем корупції в бізнесі. Відповідні дані містяться в дослідженні консалтингової компанії Ernst & Young, опублікованому сьогодні, 7 травня, повідомляє Deutsche Welle. Так, 85% українських менеджерів визнають, що без хабара у країні не обійтися.
Читайте також: Україна у 2013 р., швидше за все, не потрапить до першої сотні рейтингу Doing Business, - експерт
Перше місце в рейтингу зайняла Словенія - 96% менеджерів у країні вважають підкуп буденною справою. На другому місці серед європейських країн опинилася Хорватія (90%).
Не набагато краща ситуація у Словаччині, Греції, Сербії та Росії. Більше 80% респондентів вказують на поширену в їхніх країнах корупцію. Таким чином, всі ці держави за глибиною корумпованості економіки знаходяться майже на одному рівні з Кенією (94%) і Нігерією (89%).
Найменш поширена корупція у Швейцарії. Тут тільки 10% менеджерів зазначили, що хабарництво грає роль у їх економічному житті. Крім того, про корупцію говорять лише 12% бізнесменів Фінляндії та Швеції і 17% норвезьких підприємців. Німеччина із 30% опинилася на середньостатистичних позиціях за рівнем корумпованості у європейській економіці.
Як пояснює експерт Ernst & Young Штефан Гайснер, у багатьох європейських країнах ситуація загострилася внаслідок економічної кризи. За його словами, в багатьох країнах, незважаючи на кризу, підприємці перебувають під тиском, оскільки їм необхідно представити відмінні економічні показники. Саме тому багато хто з менеджерів не стримується перед тим, щоб домогтися поліпшення результатів за допомогою сумнівних методів.
Працівники фірм, як правило, не мають особистої вигоди від того, коли за допомогою хабарів намагаються поліпшити становище компанії. Однак, як застерігає Гайснер, вони, таким чином, роблять "ведмежу послугу" своєму підприємству. "Корупційні скандали можуть загрожувати подальшому існуванню фірми", - зазначив експерт.
На його думку, компанії повинні не тільки на словах боротися з корупцією, а ввести чіткі внутрішні антикорупційні правила і постійно контролювати їх дотримання.
Читайте також: Більше половини іноземних працівників задоволені своїм перебуванням в Україні, - E&Y
Нагадаємо, в Україні корупція щорічно завдає шкоди державному бюджету на 20 млрд грн. Про це наприкінці лютого заявив Президент Віктор Янукович під час розширеного засідання Кабінету міністрів. "Україна платить велику ціну за корупцію. Це важкий тягар на економіку - щорічно 20 млрд грн. Це кошти, які не надійшли до бюджету або були вкрадені", - наголошував глава держави.
Янукович також зазначав, що правоохоронці мають посилити боротьбу з корупцією і мінімізувати тиск на підприємців, оскільки він є "неприпустимим".
Про високий рівень корупції в Україні в унісон твердять західні експерти. У різних рейтингах, що стосуються економічних і політичних свобод, які безпосередньо залежать від рівня корупції у країні, Україна традиційно посідає низькі місця, які межують з африканськими та іншими слаборозвиненими країнами.
Читайте також: ЄБРР може припинити фінансувати Україну, якщо не буде подолано корупцію
Так, у 2012 р. в рейтингу сприйняття корупції Україна піднялася зі 152-го на 144-е місце зі 176-ти країн. У рейтингу корупції у сфері оборони, складеному Transparency International, Україна опинилася у групі D+. Рівень корупційних ризиків у сфері оборони у країн цієї групи становить 18%. Цей результат нижчий від середнього.
До рейтингу Bloomberg 50 кращих країн з ведення бізнесу Україна передбачувано не потрапила взагалі. У рейтингу економічної свободи, обчислюваному фондом Heritage Foundation та експертами Wall Street Journal, Україна посіла 161-е місце - останнє серед 43 країн Європи. Крім того, наша країна опинилася на 87-му місці серед 97 країн за рівнем політичного втручання в рейтингу WJP. Причиною всіх цих невтішних результатів одноголосно називається корупція.
Раніше експерти Transparency International заявляли про те, що в Україні у 2011-2012 рр. не виділялися заявлені кошти на реалізацію державної програми запобігання та протидії корупції.
Читайте також: Україна в рейтингу Doing Business-2013 злетіла на 15 позицій - до 137-го місця
Нагадаємо, індекс інвестиційної привабливості України в першому кварталі 2013 р. залишився незмінним у порівнянні з показником кінця минулого року - 2,12 балів із п'яти можливих. Про це свідчили дані дослідження привабливості бізнес-клімату України, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА). Стан інвестиційного клімату, на думку 155 топ-менеджерів членських компаній ЄБА, залишається стабільно несприятливим.