Україна навряд чи доб'ється зниження ціни на газ через судові позови до Росії, - експерт
У Україні слабкі шанси виграти міжнародні суди у «Газпрому» в частині зниження ціни на газ, але чинити опір тиску Росії, яка прямо запропонувала обміняти зниження ціни на газ на продаж газотранспортної системи, все одно потрібно. Про це в коментарі РБК-Україна розповів керівник відділу аналітики інвесткомпанії Foyil Securuties Олексій Некраса.
На вчорашній зустрічі Президента Росії Дмитра Медведєва, голови «Газпрому» Олексія Міллера і міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Бойко російська сторона запропонувала працювати з нашою країною по «білоруській моделі». З урахуванням того, що Росія фактично контролює 50% «Белтрансгазу» і збирається за $ 2,5 млрд викупити решту 50%, то мова йде про неприкриту пропозицію Україні продати газотранспортну систему (ГТС) в обмін на зниження ціни на газ.
На своїх ключових ринках Росія в особі «Газпрому» намагається не просто продавати газ, а й контролювати ГТС. При цьому досвід функціонування «білоруської моделі» говорить про те, що навіть отримавши контроль над ГТС немає 100%-ї гарантії отримання дешевого газу. »Деякий час після продажу 50% «Белтрансгазу» Білорусь ще отримувала газ за порівняно низькими цінами, але потім Росія все одно стала їх підвищувати, навіть володіючи «трубою». Тепер Росія тисне на Білорусь ще й у частині участі у Митному союзі, приватизації великих підприємств і т.д.», - розповідає Олексій Некраса.
На думку експерта, переговори України і Росії з приводу долі ГТС триватимуть й надалі. »Україні поки закуповує російський газ за нижчими цінами, ніж ті, які будуть в IV кварталі (за попередніми оцінками - 388 дол./тис. куб. м), і переговори з Росією триватимуть. Мені здається, що зараз це питання не вирішиться і все затягнеться до настання холодів, коли переговори вийдуть на більш реальну стадію. Я не думаю, що рішення буде прийнято найближчим часом. Питання полягає в тому, наскільки у цьому зв'язку Україна зможе відстояти свої інтереси», - зазначає експерт.
«Україні, перш за все, необхідно зменшити свою залежність від російського газу. Це, звичайно, легше запланувати, ніж зробити. В Україні вже розвиваються приватні компанії, які займаються видобутком енергоносіїв. Крім того, італійська ENI домовилася про співпрацю з «Нафтогазом України» з метою дослідження геологічних властивостей українських надр на суші і шельфу Чорного моря», - зазначає Олексій Некраса.
Крім того, керівник відділу аналітики Foyil Securuties відзначає, що є й інші проекти, зокрема з видобутку шахтного метану, ведуться розмови навколо видобутку сланцевого газу. Безумовно, швидко Україна не зможе подолати залежність від російського блакитного палива. Повинно пройти мінімум кілька років, щоб Україна змогла хоч трохи знизити рівень енергозалежності від Росії.
Багато в чому Україна може перейняти методи «роботи» з «Газпромом», які практикують найбільші європейські енергоконцерни. »Також варто звернути увагу на те, що італійській компанії Edison вдалося через судовий позов у Стокгольмський арбітражний суд домовитися з «Газпромом» про зниження ціни на газ. Аналогічні зусилля докладаються німецькими та французькими енергоконцернами, але поки без особливих успіхів. Справа дійшла до того, що і німецький концерн E.ON обмірковує можливість подачі судового позову проти російського монополіста», - каже Олексій Некраса.
«Можливо, що Україна також може апелювати до даних шляхів вирішення конфліктів з російським монополістом. З іншого боку, я не вірю, що Україна зможе домогтися того, чого домоглася італійська компанія, але чинити опір потрібно, так як здатися ми завжди встигнемо. Потрібно шукати компромісні варіанти і впроваджувати енергозберігаючі технології», - підкреслює експерт.