Україна не досягла відчутного прогресу ні по одному з 11 умов, висунутих Європейським союзом для підписання угоди про асоціацію (УА) між Україною та ЄС. До такого висновку прийшов учора консорціум експертів, що фінансуються фондом "Відродження", з моніторингу виконання Україною вимог Євросоюзу, пише "Комерсант-Україна".
Експерти наголошують: якщо до вересня ситуація не зміниться, угоду про асоціацію цього року підписано не буде.
Йдеться про так званий "списку Фюле" з 11 умов, які Україна повинна виконати, щоб забезпечити підписання угоди про асоціацію (УА) в ході саміту Східного партнерства у листопаді.
Експерти підкреслюють, що поряд з поліпшеннями за одними напрямами влада демонструє регрес за іншими. У цілому результати моніторингу засвідчили, що Україна не виконала повністю жодне з 11 умов підписання СА. Зокрема, за чотирма пунктами спостерігається деякий прогрес, по п'яти - мінімальний прогрес, по двох - прогрес взагалі відсутня.
Найбільш високі оцінки отримали такі напрямки, як усунення виборчого правосуддя, впровадження нового Кримінального процесуального кодексу (КПК), боротьба з корупцією, а також розширення повноважень Рахункової палати. Зокрема, експерти високо оцінили прийняття парламентом в останні місяці чотирьох антикорупційних законопроектів, необхідних планом дій щодо лібералізації візового режиму з Євросоюзом, відзначивши при цьому, що документи "далекі від досконалості, оскільки прийняті поспішно". "Позитивним моментом є помилування колишніх членів уряду Юрія Луценка та Георгія Філіпчука. Але зрозуміло, що без звільнення Юлії Тимошенко цього недостатньо, щоб поставити під цим пунктом жирний плюс", - пояснив президент аналітичного центру "Відкрита політика" Ігор Жданов.
Мінімальний прогрес був відзначений за такими напрямами, як поліпшення інвестиційного клімату, підготовка до впровадження зони вільної торгівлі з ЄС, конституційна реформа, а також реформа судової системи та прокуратури. При цьому експерти констатували повну відсутність прогресу у сфері реформування органів внутрішніх справ, виборчого законодавства, практики виборів та незалежності ЗМІ. Серед іншого стурбованість авторів звіту викликало позбавлення мандатів народних депутатів Олександра Домбровського, Сергія Власенка і Павла Балоги Вищим адміністративним судом. "Дуже турбує ситуація з виборами мера у Василькові. Там було зафіксовано значне застосування адміністративного ресурсу, що могло вплинути на результати волевиявлення", - стверджує пан Жданов.
Крім того, згідно зі звітом, розроблений законопроект з реформування виборчого законодавства "несе деякі неоднозначні і навіть небезпечні новації", зокрема обмеження розміру виборчих фондів і контроль надходжень коштів до фондів кандидатів у народні депутати.
Експерти підкреслили: щоб підписати УА в цьому році, влади повинні до вересня продемонструвати прогрес по деяких напрямках. Зокрема, знайти спосіб звільнити Юлію Тимошенко, провести чесні вибори в п'яти округах, де Центрвиборчком не зміг встановити результати голосування, вирішити конфлікт навколо позбавлення депутатських мандатів Сергія Власенка, Олександра Домбровського і Павла Балоги, призначити вибори мера Києва і Київської міськради, реформувати виборче законодавство , а також скасувати закон "Про всеукраїнський референдум".
Присутній на заході представник МЗС поставився до закликів експертів без ентузіазму. "Підписання угоди важливо, але не варто заганяти себе в цейтнот трьох місяців. Ми вже виконуємо порядку денного асоціації, поки тільки в односторонньому порядку, але підписання угоди дозволить нам отримувати ще й допомогу Євросоюзу", - заявив директор департаменту ЄС Міністерства закордонних справ Всеволод Ченцов .
У представництві ЄС погодилися з результатами моніторингу, підкресливши, що доля СА знаходиться в руках України.