Україна підписала міжнародну угоду, що передбачає відповідальність за використання та переміщення ГМО
Україна 30 січня в Нью-Йорку підписала дві міжнародні угоди щодо генетичних ресурсів, одна з яких, зокрема, передбачає встановлення відповідальності за використання та переміщення генетично модифікованих організмів (ГМО). Про це повідомляє прес-служба Міністерства екології та природних ресурсів України.
Зокрема, міністр екології та природних ресурсів України Микола Злочевський підписав Нагойський протокол про доступ до генетичних ресурсів. Цей документ передбачає справедливий і рівноправний розподіл вигод від використання генетичних ресурсів, у тому числі шляхом надання необхідного доступу до них і шляхом належної передачі відповідних технологій, з урахуванням всіх прав на такі ресурси і технології, а також шляхом належного фінансування, сприяючи таким чином збереженню біологічного різноманіття і сталому використанню його компонентів.
Крім того, було підписано Нагойсько-Куала-Лумпурський додатковий протокол про відповідальність і відшкодування до Картахенського протоколу про біобезпеку. Цей документ встановлює міжнародні правила і процедури щодо відповідальності та відшкодування шкоди, що можуть заподіяти біорізноманіттю генетично модифіковані організми. Протокол застосовується у випадку нанесення збитків в результаті транскордонного переміщення ГМО, призначених для використання в якості харчових продуктів або корму, переробки, у замкнених системах та умисного вивільнення у навколишнє середовище, а також до збитків, завданих в результаті неумисного та незаконного транскордонного переміщення ГМО.
"Прозорість у питаннях використання, доступу та переміщення генетичних матеріалів є дуже важливою для України, адже йдеться про екологічну безпеку країни. Відтепер і ця сфера буде врегульована не тільки вітчизняним законодавством, а й міжнародними процедурами", - відзначив Злочевський.
Нагадаємо, на засіданні уряду 14 вересня 2011 р. Кабмін уповноважив Миколу Злочевського на підписання Нагойсько-Куала-Лумпурського додаткового протоколу про відповідальність і відшкодування до Картахенського протоколу про біобезпеку.